BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Agaro Yukro G1
USA|Onyx Coffee Lab

Onyx Coffee Lab

$6.0056gIn Stock

Ethiopia Agaro Yukro G1

Ethiopia Agaro Yukro G1 is a Ethiopia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.

In stock 30+ days

Buy from Onyx Coffee Lab

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Available Sizes▾
  • 56g — $6.00 ($10.71/100g)
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 283g — $148.20 ($52.37/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $1216.00 ($53.64/100g)

Description

Sourced through our long-standing relationship with Red Fox Coffee, Yukro is produced by smallholder farmers in Wanja Kersa, in Ethiopia’s western Agaro region. Agaro’s earlier harvest makes this one of the first fresh washed Ethiopian coffees to arrive each year, while meticulous processing at the Yukro washing station delivers a clean, sweet, and floral profile with remarkable longevity. Versatile enough for both single-origin service and blending, Yukro will be a cornerstone of our 2026 summer coffee program.

About Onyx Coffee Lab

Location
US
Region
North America
Visit Onyx Coffee Lab →