
Parlor Coffee
Ethiopia Yukro
Ethiopia Yukro is a Wanja Kersa, Agaro, Jimma Zone, Oromia, Ethiopia, Washed, overnight soak, dried on raised beds 6 to 8 days, Heirloom landraces coffee from Parlor Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Wanja Kersa, Agaro, Jimma Zone, Oromia, Ethiopia
- Process
- Washed, overnight soak, dried on raised beds 6 to 8 days
- Variety
- Heirloom landraces
Available Sizes▾
- 226g — $23.00 ($10.18/100g)
- 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Ethiopia Yukro
Ethiopia Yukro is a Wanja Kersa, Agaro, Jimma Zone, Oromia, Ethiopia, Washed, overnight soak, dried on raised beds 6 to 8 days, Heirloom landraces coffee from Parlor Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Wanja Kersa, Agaro, Jimma Zone, Oromia, Ethiopia
- Process
- Washed, overnight soak, dried on raised beds 6 to 8 days
- Variety
- Heirloom landraces
Available Sizes
- 226g — $23.00 ($10.18/100g)
- 2267g — $161.00 ($7.10/100g)
Similar coffees to this Wanja Kersa, Agaro, Jimma Zone, Oromia, Ethiopia Heirloom landraces

Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
Ethiopia Washed Heirloom
GOÛT & CO
$2.29

Guji Shakisso Hadeso JARC varieties - Local Landraces Fully Washed
Ethiopia - Guji - Dambi Uddo Fully Washed JARC varieties - Local Landraces
Datura
$25.03

Ethiopia Duromina
Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Verve Coffee Roasters
$27.75

Ethiopia Agaro Yukro G1
Ethiopia Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

Ethiopia Guji Jigesa Filter Roast
Ethiopia - Jigesa, Guji, Oromia Washed Ethiopian Landraces
49th Parallel Coffee Roasters
$20.00

ETHIOPIA Aricha
Gedeo, Yirgacheffe Washed Ethiopia Heirloom
Four Letter Word Coffee
$23.00
Description
Coffee Details Origin Ethiopia Region Agaro, Jimma Zone, Oromia Community Wanja Kersa Washing Station Yukro Elevation 1800 - 2200 meters Farm Size 0.1 - 2 hectares per producer Harvest Period October - January Variety Heirloom landraces Process Washed, overnight soak, dried on raised beds 6 to 8 days







