
Onyx Coffee Lab
Ethiopia Agaro Yukro G1
Ethiopia Agaro Yukro G1 is a Ethiopia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 283g — $148.20 ($52.37/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $1216.00 ($53.64/100g)

Ethiopia Agaro Yukro G1
Ethiopia Agaro Yukro G1 is a Ethiopia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 283g — $148.20 ($52.37/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $1216.00 ($53.64/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed

Ethiopia Yukro
Wanja Kersa, Agaro, Jimma Zone, Oromia, Ethiopia Heirloom landraces
Parlor Coffee
$23.00

Goro
Uraga, Guji, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Amaya Coffee
$26.80

Ethiopia Lecho 74110 Fully washed
Ethiopia Fully washed 74110
GOÛT & CO
$2.17

Ethiopia Duromina Lot #2
Ethiopia
Archetype Coffee
$24.00

Goro Site
Uraga, Guji Washed Ethiopian Landrace
Regalia Coffee
$28.50

Ethiopia Gotiti *New*
Yirgacheffe, Gedeo Washed Heirloom
Kuma Coffee
$27.00
Description
Sourced through our long-standing relationship with Red Fox Coffee, Yukro is produced by smallholder farmers in Wanja Kersa, in Ethiopia’s western Agaro region. Agaro’s earlier harvest makes this one of the first fresh washed Ethiopian coffees to arrive each year, while meticulous processing at the Yukro washing station delivers a clean, sweet, and floral profile with remarkable longevity. Versatile enough for both single-origin service and blending, Yukro will be a cornerstone of our 2026 summer coffee program.
More from Onyx Coffee Lab

El Salvador Santa Rosa
$9.50

Ethiopia Mullugeta Muntasha Natural
$9.50

Ecuador La Papaya Anaerobic
$9.00

Costa Rica Las Lajas Natural
$9.50

Colombia Jairo Arcila Rose Process
$10.00

Mexico Oaxaca Yogondoy Gesha
$9.00
