BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Origin Roasting

Origin Roasting is a specialty coffee roaster based in South Africa. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Origin Roasting.

Top origins
Kenya, Ethiopia, Uganda
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
11 (6.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-21

1 coffees in stock (27 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Spring Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
Process
Natural, Washed
Variety
Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
Producer
Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs