BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Origin Roasting

Origin Roasting is a specialty coffee roaster based in South Africa. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Origin Roasting.

Top origins
Kenya, Ethiopia, Uganda
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
11 (6.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-21

17 coffees in stock (27 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Suke Quto Decaf
South Africa|Origin Roasting

$35.08 · 250g · $14.03/100g

2 sizes
  • 250g — $35.08 ($14.03/100g)
  • 1000g — $123.23 ($12.32/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Odo Shakisso District
Process
Swiss water decaf, Natural
Variety
Kurume, Welicho, Ethiopian Heirloom
Producer
Tesfaye Bekele
Striped Bourbon Dark Room
South Africa|Origin Roasting

$40.87 · 250g · $16.35/100g

2 sizes
  • 250g — $40.87 ($16.35/100g)
  • 1000g — $147.02 ($14.70/100g)

Details

Origin
El Mirador, Palestina, Huila
Process
Natural
Variety
Striped Bourbon
Producer
Elkin Guzman
Bulaago
South Africa|Origin Roasting

$26.54 · 250g · $10.61/100g

2 sizes
  • 250g — $26.54 ($10.61/100g)
  • 1000g — $95.47 ($9.55/100g)

Details

Origin
Bulaago, Mt Elgon, Eastern Uganda
Process
Natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Kamundu Estate
South Africa|Origin Roasting

$21.66 · 250g · $8.66/100g

2 sizes
  • 250g — $21.66 ($8.66/100g)
  • 1000g — $78.09 ($7.81/100g)

Details

Origin
Kamundu Estate, Kiambu County
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kamundu Estate
Handege Peaberry
South Africa|Origin Roasting

$24.10 · 250g · $9.64/100g

2 sizes
  • 250g — $24.10 ($9.64/100g)
  • 1000g — $86.63 ($8.66/100g)

Details

Origin
Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Tesfaye Bekele
Two Decades Blend
South Africa|Origin Roasting

$30.50 · 250g · $12.20/100g

2 sizes
  • 250g — $30.50 ($12.20/100g)
  • 1000g — $109.81 ($10.98/100g)

Details

Origin
Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan
Process
Natural, Washed
Variety
Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara
Producer
Maria Valeira & Maria R Perreira, Miguel Industrias de Cafeleras de Melo srl, Smallholder Farmers, Jose Luis Recinos
Ratnagiri Estate
South Africa|Origin Roasting

$17.69 · 250g · $7.08/100g

2 sizes
  • 250g — $17.69 ($7.08/100g)
  • 1000g — $63.75 ($6.37/100g)

Details

Origin
Bababudangiri, Western Ghats
Process
Anaerobic Natural
Variety
Cauvery
Producer
Ratnagiri Estate
Aricha Wubanchi
South Africa|Origin Roasting

$24.71 · 250g · $9.88/100g

2 sizes
  • 250g — $24.71 ($9.88/100g)
  • 1000g — $89.07 ($8.91/100g)

Details

Origin
Aricha, Gedeo Zone, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
1700 smallholder farmers, processed at the Aricha Wubanchi Washing Station
AA Kamwangi
South Africa|Origin Roasting

$21.05 · 250g · $8.42/100g

2 sizes
  • 250g — $21.05 ($8.42/100g)
  • 1000g — $75.65 ($7.56/100g)

Details

Origin
Kirinyaga County, Central Highlands
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28
Producer
1500 smallholder farmers, processed at Kamwangi station
Spring Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
Process
Natural, Washed
Variety
Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
Producer
Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
Al Mahjar Peaberry Competition 90+
South Africa|Origin Roasting

$43.62 · 40g · $109.05/100g

Details

Origin
Al Mahjar, Hayma Kharijiya, Sana'a, Yemen
Process
Deep Fermentation Process.
Variety
Yemenia
Producer
Qima Coffee
Maghrib Ans XV
South Africa|Origin Roasting

$50.02 · 40g · $125.06/100g

Details

Origin
Bani Ofair, Dhamar, Yemen
Process
Alchemy
Variety
Yemenia
Producer
Qima Coffee
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
Mukaze Anaerobic
South Africa|Origin Roasting

$28.06 · 250g · $11.22/100g

2 sizes
  • 250g — $28.06 ($11.22/100g)
  • 1000g — $100.96 ($10.10/100g)

Details

Origin
Kayanza Commune
Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
Producer
400 Smallholder farmers processed at the Munkaze Washing Station by Ephrem Sebatigita
Mukaze Washed
South Africa|Origin Roasting

$26.54 · 250g · $10.61/100g

2 sizes
  • 250g — $26.54 ($10.61/100g)
  • 1000g — $95.47 ($9.55/100g)

Details

Origin
Kayanza Commune
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
400 Smallholder farmers processed at the Munkaze Washing Station by Ephrem Sebatigita
Sipi Tangwen Fermentation
South Africa|Origin Roasting

$29.89 · 250g · $11.96/100g

2 sizes
  • 250g — $29.89 ($11.96/100g)
  • 1000g — $107.67 ($10.77/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
Washed with 92 hour fermentation
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Sipi Tangwen
South Africa|Origin Roasting

$31.48 · 250g · $12.59/100g

2 sizes
  • 250g — $31.48 ($12.59/100g)
  • 1000g — $113.47 ($11.35/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
72 hour anaerobic natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company