
Shavi Coffee Roasters
Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus is a Various, Colombia, Washed, Castillo & Caturra coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Various, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Castillo & Caturra
- Producer
- Sugarcane Decaf
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $44.00 ($4.85/100g)
- 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus is a Various, Colombia, Washed, Castillo & Caturra coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Various, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Castillo & Caturra
- Producer
- Sugarcane Decaf
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $44.00 ($4.85/100g)
- 2267g — $99.00 ($4.37/100g)
Similar coffees to this Various, Colombia Washed Castillo & Caturra

Decaf
Riosucio, Caldas, Colombia Washed, EA 'Sugar Cane' Decaffeination Colombia, Caturra, Castillo
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Decaffeinated - La Serrania Washed
Colombia E.A. Sugarcane Washed Caturra, Castillo, Colombia
Special Guests Coffee
$14.59

Popayán Decaf
Colombia EA Sugar Cane Castillo, Variedad Colombia
Rozali Coffee
$6.00

Seasonal Decaf
Colombia Washed & Sugarcane Decaffeination Castillo and Caturra
NewGround Coffee
$14.59

DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
Colombia Washed Caturra, Colombia & Castillo
3fe Coffee
$17.07

Ravine Decaf
Nariño, Colombia Washed, sugarcane E.A. decaffeination Colombia, Caturra
Parlor Coffee
$21.00
Description
Process Washed Country Colombia Region Various Altitude 1400 masl Variety Castillo & Caturra Partnered Since 2021 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Washed Country Colombia Region Various Altitude 1400 masl Variety Castillo & Caturra Partnered Since 2021 Process Washed Country Colombia Region Various Altitude 1400 masl Variety Castillo & Caturra Partnered Since 2021
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
$24.00

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
$24.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
$22.00

Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot
$22.00



