
Paradise Coffee Roasters
California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ is a Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California, Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation, Geisha coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California
- Process
- Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation
- Variety
- Geisha
- Producer
- FRINJ
Available Sizes▾
- 40g — $70.00 ($175.00/100g)
- 113g — $175.00 ($154.87/100g)
- 340g — $500.00 ($147.06/100g)

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ is a Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California, Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation, Geisha coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California
- Process
- Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation
- Variety
- Geisha
- Producer
- FRINJ
Available Sizes
- 40g — $70.00 ($175.00/100g)
- 113g — $175.00 ($154.87/100g)
- 340g — $500.00 ($147.06/100g)
Similar coffees to this Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California Geisha

California - FRINJ Rancho Arroyo Alamar Gesha - Yeast Inoculated Washed Process
California Yeast Inoculated Washed Gesha
Noumenon Coffee
$35.00

California - FRINJ Finca 1890 Gesha - Washed Process
California Washed Gesha
Noumenon Coffee
$35.00

USA California - Frinj Coffee Vedder Ranch Geisha Classic Washed
Carpinteria, California Traditional Washed California Geisha
Archers Coffee
$42.21
![Finca El Jardín - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedGeisha.png?v=1788820604)
Finca El Jardín - Washed [Geisha]
Santa Bárbara, Antioquia, Colombia Washed Geisha
Mellow Coffee Roasters
$18.77

Panama Finca Anam Geisha Natural Lot 1098-NF
Panama Natural Geisha
Julith Coffee
$23.14

26 New Season - Colombia Finca El Paraíso Washed Geisha Lot #77 - 150g
Colombia Washed Geisha
Big Sur Coffee
$25.00
Description
Tasting Notes Plumeria • Orange Blossom • Blueberry • Brown Sugar A beautifully expressive washed Geisha with delicate white florals, vibrant citrus, and exceptional sweetness. Elegant, silky, and tea-like from the first sip through the finish. Coffee Details Origin: Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California Producer: FRINJ Variety: Geisha Process: Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation Roast: Light Roast California's Coastal Geisha Just north of Santa Barbara, Rancho Arroyo Alamar sits along California's rugged Gaviota Coast, where cool Pacific mornings and warm afternoon sunshine create one of the world's most distinctive coffee-growing environments. Rather than relying on tropical altitude, the farm benefits from northern latitude and strong marine influence. Cool nights dramatically slow cherry development, allowing the fruit to mature over 10–11 months—creating exceptional sweetness, aromatic complexity, and remarkable structure. The result is a coffee that captures the elegance of classic washed Geisha while expressing a character entirely its own. A Different Path to Complexity Most great coffees are defined by where they're grown. This one is defined by how beautifully California expresses the Geisha variety. According to FRINJ Head of Quality Control Derek Opperman: "We grow at this elevation deliberately because the combination of coastal influence and northern latitude creates diurnal temperature swings comparable to farms around 1,800 meters in Panama. This produces an extended cherry ripening period of around 10–11 months—the same slow maturation responsible for the complexity typically associated with high-elevation tropical coffee." Rather than tropical altitude, California relies on climate. The destination is the same: exceptional cup quality. Precision Processing This lot was selectively hand-picked at peak ripeness before floating to remove defects. The cherries were then inoculated with a carefully selected fermentation yeast and underwent a 72-hour cold fermentation and a slow two-week drying period on raised beds. The process was designed to enhance sweetness and aromatic clarity while preserving the transparent expression that defines great washed Geisha. Paradise & California Coffee Paradise Coffee Roasters has followed California coffee since the earliest commercial plantings. Over the years we've cupped coffees from many of the state's pioneering producers, selecting only the lots that meet the same standards we apply to every coffee we roast. We don't buy California coffee because it's unusual. We buy it because, when climate, farming, processing, and roasting come together, it produces a cup worthy of standing beside the finest coffees in our collection. Rancho Arroyo Alamar is one of those coffees.
About Paradise Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Paradise Coffee Roasters

Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
$40.00

Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
$29.00

Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
$40.00

Guatemala El Injerto Geisha Los Nogales Auction Lot -Washed-Light Roast
$120.00

Guatemala Geisha Corona — Coffea Diversa
$50.00

Ka‘ū Yellow Bourbon Anaerobic Honey - Light Roast
$40.00


