
Paradise Coffee Roasters
Ka‘ū Yellow Bourbon Anaerobic Honey - Light Roast
Ka‘ū Yellow Bourbon Anaerobic Honey - Light Roast is a Kaʻū, Hawaiʻi Island, Anaerobic Honey, Yellow Bourbon coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kaʻū, Hawaiʻi Island
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Miranda Farms
Available Sizes▾
- 113g — $40.00 ($35.40/100g)
- 340g — $110.00 ($32.35/100g)

Ka‘ū Yellow Bourbon Anaerobic Honey - Light Roast
Ka‘ū Yellow Bourbon Anaerobic Honey - Light Roast is a Kaʻū, Hawaiʻi Island, Anaerobic Honey, Yellow Bourbon coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kaʻū, Hawaiʻi Island
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Miranda Farms
Available Sizes
- 113g — $40.00 ($35.40/100g)
- 340g — $110.00 ($32.35/100g)
Similar coffees to this Kaʻū, Hawaiʻi Island Anaerobic Honey Yellow Bourbon

Lā Piha Makahiki Blend
Kona, Maui & Kaʻū Coffees and SL34. Washed and Yeast Inoculated Yellow Caturra, Red Bourbon
Big Island Coffee Roasters
$45.00

Hawaii Kona Farm Direct SL34 Washed
Hawaii Anaerobic Washed SL34
Julith Coffee
$31.31

KONA SL34
HOLUALOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii SL34
White Nene Coffee Roasters
$38.00

Kaʻu Morning Glory
100% Kaʻū coffee Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra
Big Island Coffee Roasters
$21.00

Moa'ula 'Ohana Blend
100% Kaʻū Coffee Washed, Yeast Inoculated process Catuai, Lempira
Big Island Coffee Roasters
$21.00

Pie San Exclusive lot
Tarrazu, Costa Rica yellow honey Yellow Typica
Apollon's Gold
$17.13
Description
Kaʻū Yellow Bourbon Anaerobic Honey Miranda Farms • Kaʻū, Hawaiʻi Island A vibrant expression of one of the most celebrated classic coffee varieties, reimagined in Hawaiʻi. Anaerobic honey processing brings remarkable acidity and tropical complexity while preserving the elegance that defines Kaʻū coffee. At a Glance Origin: Kaʻū, Hawaiʻi Island Farm: Miranda Farms Harvest: January-March 2026 Variety: Yellow Bourbon Process: Anaerobic Honey Roast: Light Flavor: Lemon, cantaloupe, caramel, cashew Body: Silky, creamy Acidity: Bright, lively Miranda Farms, Kaʻū On the southern slopes of Mauna Loa, Miranda Farms continues to produce some of Hawaiʻi's most exciting specialty coffees. Cool evenings, rich volcanic soils, and careful cultivation create ideal conditions for slow cherry maturation and exceptional sweetness. While Miranda Farms is best known for its multiple award-winning Geisha lots, this Yellow Bourbon demonstrates the remarkable potential of another classic variety. Combined with an innovative anaerobic honey process, it produces a cup that is vibrant, approachable, and full of character. Character & Style: Sweetness Meets Brightness Yellow Bourbon is prized for its natural sweetness and balanced structure, and this lot showcases those qualities beautifully. Bright lemon citrus opens the cup, followed by juicy cantaloupe and rich caramel sweetness. As the coffee cools, notes of roasted cashew emerge, adding depth and a creamy, nut-like finish. The acidity is energetic and refreshing, giving the coffee remarkable lift while maintaining balance from beginning to end. Craft & Process: Anaerobic Honey This lot underwent an anaerobic honey process, combining two techniques that each contribute something unique to the final cup. Freshly harvested cherries were first fermented in sealed oxygen-free tanks, allowing a slow, controlled fermentation that enhances fruit complexity and sweetness. After fermentation, the cherries were depulped while leaving much of the sticky fruit mucilage intact and dried slowly on raised beds. Retaining the fruit during drying contributes additional sweetness and body while preserving the coffee's bright acidity and varietal clarity. The result is a coffee with the vibrant fruit character of an anaerobic fermentation, the creamy sweetness of a honey process, and the clean structure that has become a hallmark of Miranda Farms. About Yellow Bourbon Yellow Bourbon is one of the world's most respected Arabica varieties, long celebrated for producing coffees with exceptional sweetness, balance, and elegance. Originally selected in Brazil from a hybrid of red bourbon and a yellow fruited typica strain known as Amarelo de Botucatu, Yellow Bourbon is known for its distinctive yellow cherries and its ability to produce cups with layered caramel sweetness, soft citrus, and refined acidity. Grown in the volcanic soils of Kaʻū and paired with innovative processing, Yellow Bourbon takes on an unmistakably Hawaiian expression—bright, tropical, and beautifully structured. A Moment of Paradise Brew as a pour-over or AeroPress to highlight its lively acidity and layered sweetness. The coffee continues to evolve as it cools, revealing deeper caramel notes alongside citrus and melon. An outstanding example of modern Hawaiian coffee—combining classic variety with innovative processing and the distinctive terroir of Kaʻū.
About Paradise Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Paradise Coffee Roasters

Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
$40.00

Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
$29.00

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
$70.00

Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
$40.00

Guatemala El Injerto Geisha Los Nogales Auction Lot -Washed-Light Roast
$120.00

Guatemala Geisha Corona — Coffea Diversa
$50.00



