BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
USA|Paradise Coffee Roasters

Paradise Coffee Roasters

$70.0040gIn Stock

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ is a Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California, Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation, Geisha coffee from Paradise Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Paradise Coffee Roasters

Details

Origin
Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California
Process
Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation
Variety
Geisha
Producer
FRINJ
Available Sizes▾
  • 40g — $70.00 ($175.00/100g)
  • 113g — $175.00 ($154.87/100g)
  • 340g — $500.00 ($147.06/100g)

Description

Tasting Notes Plumeria • Orange Blossom • Blueberry • Brown Sugar A beautifully expressive washed Geisha with delicate white florals, vibrant citrus, and exceptional sweetness. Elegant, silky, and tea-like from the first sip through the finish. Coffee Details Origin: Rancho Arroyo Alamar, Gaviota Coast, California Producer: FRINJ Variety: Geisha  Process: Washed • Yeast Inoculated • 72-Hour Cold Fermentation Roast: Light Roast California's Coastal Geisha Just north of Santa Barbara, Rancho Arroyo Alamar sits along California's rugged Gaviota Coast, where cool Pacific mornings and warm afternoon sunshine create one of the world's most distinctive coffee-growing environments. Rather than relying on tropical altitude, the farm benefits from northern latitude and strong marine influence. Cool nights dramatically slow cherry development, allowing the fruit to mature over 10–11 months—creating exceptional sweetness, aromatic complexity, and remarkable structure. The result is a coffee that captures the elegance of classic washed Geisha while expressing a character entirely its own. A Different Path to Complexity Most great coffees are defined by where they're grown. This one is defined by how beautifully California expresses the Geisha variety. According to FRINJ Head of Quality Control Derek Opperman: "We grow at this elevation deliberately because the combination of coastal influence and northern latitude creates diurnal temperature swings comparable to farms around 1,800 meters in Panama. This produces an extended cherry ripening period of around 10–11 months—the same slow maturation responsible for the complexity typically associated with high-elevation tropical coffee." Rather than tropical altitude, California relies on climate. The destination is the same: exceptional cup quality. Precision Processing This lot was selectively hand-picked at peak ripeness before floating to remove defects. The cherries were then inoculated with a carefully selected fermentation yeast and underwent a 72-hour cold fermentation and a slow two-week drying period on raised beds. The process was designed to enhance sweetness and aromatic clarity while preserving the transparent expression that defines great washed Geisha. Paradise & California Coffee Paradise Coffee Roasters has followed California coffee since the earliest commercial plantings. Over the years we've cupped coffees from many of the state's pioneering producers, selecting only the lots that meet the same standards we apply to every coffee we roast. We don't buy California coffee because it's unusual. We buy it because, when climate, farming, processing, and roasting come together, it produces a cup worthy of standing beside the finest coffees in our collection. Rancho Arroyo Alamar is one of those coffees.

About Paradise Coffee Roasters

Location
Hawaii, United States
Region
North America
Visit Paradise Coffee Roasters →