
Patricia Coffee Brewers
House Espresso - Fazenda Progresso, Brazil
House Espresso - Fazenda Progresso, Brazil is a Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil, Pulped Natural, Catuaí & Topázio coffee from Patricia Coffee Brewers.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Catuaí & Topázio
Available Sizes▾
- 200g — $14.05 ($7.02/100g)
- 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

House Espresso - Fazenda Progresso, Brazil
House Espresso - Fazenda Progresso, Brazil is a Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil, Pulped Natural, Catuaí & Topázio coffee from Patricia Coffee Brewers.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Catuaí & Topázio
Available Sizes
- 200g — $14.05 ($7.02/100g)
- 1000g — $49.17 ($4.92/100g)
Similar coffees to this Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil Pulped Natural Catuaí & Topázio

DRAGON - Seasonal Espresso - Brazil
Brazil, Sul De Minas Natural
Dark Arts Coffee
$7.00

Icatu
Brazil · Fortaleza de Minas Natural Icatu
Leuchtfeuer Coffee
$15.93

Brazil -Minas
Carmo De Cachoeira, Sul De Minas, Brazil natural mix of varieties
Father’s Coffee
$13.94

Ethica Coffee Roasters - Espresso - Brazil
Brazil Natural Red Catuai
Speciality Coffee CA
$15.00

Brazil – Cafeina
Carmo De Cachoeira, Sul De Minas, Brazil natural mix of varieties
Father’s Coffee
$13.94

Fazenda Santa Cruz - natural process
Caconde, São Paolo, Brazil natural
Curious Coffee
$19.50
Description
Patricia Coffee Brewers' Seasonal House Espresso "Fazenda Progresso" Origin: Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil Roast: Espresso - medium roast Flavour Profile: Caramel, dark chocolate, hazelnut, dates. Rich and sweet. Process: Pulped Natural Varieties: Catuaí & Topázio Altitude: 1,150 metres above sea level Importer: Melbourne Coffee Merchants We have purchased coffee from Fazenda Progresso every year that we've been roasting. The Borré family moved to the Chapada Diamantina in 1984 and built their business on potatoes before the youngest son, Fabiano, planted coffee in 2005 and made it his own. The farm is now in its third generation of family hands, and the Borrés put a good deal back into the place around it: a school and medical centre in the village where most of their workers live, and a competition that rewards the smallholders in the surrounding towns. Subscriptions Ongoing subscriptions receive deliveries weekly, fortnightly, three-weekly, monthly, every two months or every three months Cancel ongoing subscriptions any time All subscription orders are shipped on the day they're roasted Select if you would like whole beans or ground coffee Upon starting a new subscription, we'll send your first delivery on that day. We roast and dispatch subsequent orders on the day they come in, or on the first roast day after that. Signing up for an ongoing House Espresso coffee subscription means you'll receive 1kg of our current seasonal House Espresso at your chosen regularity. To alter or cancel your subscription just click on 'Manage Subscriptions' at the bottom of this site and follow the prompts. There are also buttons to manage your subscription in relevant emails that you receive. If you have any questions, don't hesitate to get in touch here.
About Patricia Coffee Brewers
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Patricia Coffee Brewers

El Jardín, Colombia
$21.07

Edwin Cruz, Peru - Special Lot
$25.99

Kikai PB, Kenya
$17.56

1kg Decaf Subscription
$69.54

Decaf San Antonio, Colombia
$18.26

1kg House Espresso Subscription
$49.17






