
Patricia Coffee Brewers
Decaf San Antonio, Colombia
Decaf San Antonio, Colombia is a Inzá, Cauca, Colombia, EA Decaffeinated, washed, Caturra and Colombia coffee from Patricia Coffee Brewers.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Inzá, Cauca, Colombia
- Process
- EA Decaffeinated, washed
- Variety
- Caturra and Colombia
- Producer
- 14 smallholders around San Antonio
Available Sizes▾
- 200g — $18.26 ($9.13/100g)
- 1000g — $69.54 ($6.95/100g)

Decaf San Antonio, Colombia
Decaf San Antonio, Colombia is a Inzá, Cauca, Colombia, EA Decaffeinated, washed, Caturra and Colombia coffee from Patricia Coffee Brewers.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Inzá, Cauca, Colombia
- Process
- EA Decaffeinated, washed
- Variety
- Caturra and Colombia
- Producer
- 14 smallholders around San Antonio
Available Sizes
- 200g — $18.26 ($9.13/100g)
- 1000g — $69.54 ($6.95/100g)
Similar coffees to this Inzá, Cauca, Colombia EA Decaffeinated, washed Caturra and Colombia

San Antonio (Decaffeinated) - Colombia
Colombia Washed - Ethyl Acetate Caturra, Colombia
Monastery Coffee
$17.89

Decaf Colombia - Inzà Espresso
Colombia, Inzà, Cauca Natural EA decaffeinated Caturra, colombia, castillo
Solberg & Hansen
$15.46

Decaf Colombia - Inzà
Colombia, Inzà, Cauca Natural EA decaffeinated Caturra, colombia, castillo
Solberg & Hansen
$15.46

Zab coffee roaster - DECAFFEINATED - COLOMBIA
Colombia Washed, EA Decaffeinated Castillo, Caturra, Colombia
Speciality Coffee CA
$19.00

Decaf Divino
Suaza, Huila, Colombia Ethyl Acetate Washed V. Colombia, Caturra, Castillo
Flower Child
$25.00

DECAF - Always Sleepy - 300g
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$20.50
Description
Origin: Inzá, Cauca, Colombia Roast: Espresso - medium light roast Flavour Profile: Hazelnut, chocolate fudge, apple. Buttery, clean and sweet. Process: EA Decaffeinated, washed Variety: Caturra and Colombia Growers: 14 smallholders around San Antonio Altitude: 1,800 - 2,100 metres above sea level Importer: Melbourne Coffee Merchants The town of San Antonio's rich, volcanic soil is ideal for agriculture and contributes to the excellent cup quality of coffees grown and processed here. Farms in the area average just one hectare and grow a mixture of Caturra, Castillo and Colombia trees. Cool overnight temperatures result in dense beans, which are notable for their sweetness and complexity. EA Decaffeination This coffee has had more than 99% of its caffeine removed using the Ethyl Acetate (EA) Process. Ethyl Acetate is a natural product derived from fermented fruit and sugarcane, and it is used to bond with and remove the coffee beans' caffeine, while leaving the flavour and sweetness intact. Subscriptions Ongoing subscriptions receive deliveries weekly, fortnightly, three-weekly, monthly, every two months or every three months Cancel ongoing subscriptions any time All subscription orders are shipped on the day they're roasted Select if you would like whole beans or ground coffee Upon starting a new subscription, we'll send your first delivery on that day. We roast and dispatch subsequent orders on the day they come in, or on the first roast day after that. Signing up for an ongoing Decaf coffee subscription means you'll receive 1kg of our current seasonal Decaf Espresso at your chosen regularity. To alter or cancel your subscription just click on 'Manage Subscriptions' at the bottom of this site and follow the prompts. There are also buttons to manage your subscription in relevant emails that you receive. If you have any questions, don't hesitate to get in touch here.
About Patricia Coffee Brewers
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Patricia Coffee Brewers

El Jardín, Colombia
$21.07

Edwin Cruz, Peru - Special Lot
$25.99

Kikai PB, Kenya
$17.56

1kg Decaf Subscription
$69.54

1kg House Espresso Subscription
$49.17

House Espresso - Fazenda Progresso, Brazil
$14.05









