
Phil & Sebastian
Sweet Habit Espresso
Sweet Habit Espresso is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Growers
Available Sizes▾
- 250g — $11.12 ($4.45/100g)
- 1134g — $43.27 ($3.82/100g)

Sweet Habit Espresso
Sweet Habit Espresso is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Growers
Available Sizes
- 250g — $11.12 ($4.45/100g)
- 1134g — $43.27 ($3.82/100g)
Similar coffees to this Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra

Guatemala Espresso
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Catuai
HAYB
$8.60

La Laguneta
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41

La Laguneta Espresso
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41

Guatemala San Agustin (Espresso)
Guatemala — San Agustin Washed Bourbon, Caturra, Catuai, Pache
Thankfully Coffee
$19.00

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Epic Espresso
Guatemala - Huehuetenango Washed Process Bourbon, Caturra, Catuai
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00
Description
This espresso is all about sweetness and we take that very seriously. The coffees that go into Sweet Habit are naturally very sweet, and the roast profile we use is totally focused on sweetness. The result is a super smooth espresso that delivers a ton of toffee sweetness in the cup. Country: Guatemala Variety: Bourbon, |, Caturra Processing: Traditional Washed Producers: Small Growers Region: San Miguel Dueñas Elevation: 1550-1900m Storage: Green coffee frozen to preserve freshness
More from Phil & Sebastian

Alo Zero Fermentation
$22.59

Hartmann Family Maragogype Natural
$26.12

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
$30.35

Sugar Heist
$14.79

Lights Out Decaf
$12.88

Honey Haze Espresso
$14.79

