
Phil & Sebastian
Sugar Heist
Sugar Heist is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Holders
Available Sizes▾
- 250g — $14.79 ($5.92/100g)
- 250g — $16.24 ($6.49/100g)
- 1134g — $50.37 ($4.44/100g)
- 1134g — $60.00 ($5.29/100g)

Sugar Heist
Sugar Heist is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Holders
Available Sizes
- 250g — $14.79 ($5.92/100g)
- 250g — $16.24 ($6.49/100g)
- 1134g — $50.37 ($4.44/100g)
- 1134g — $60.00 ($5.29/100g)
Similar coffees to this Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50

Las Flores de Cafe
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra/Catuai/Bourbon
Eight Ounce Coffee
$27.99
Description
Sugar Heist is all about sweetness and balance. It’s designed for those who like their base notes (chocolate, almonds, etc…) but want to explore, in a very minor way, the taste of fruit in their coffee. Country: Guatemala Variety: Bourbon, |, Caturra Processing: Traditional Washed Producer: Small Holders Wet Mill: Bella Vista Region: Antigua, Guatemala Elevation: 1550-1850m Drying: Raised beds and patio Storage: Green coffee frozen to preserve freshness
More from Phil & Sebastian

Alo Zero Fermentation
$22.59

Sweet Habit Espresso
$11.12

Hartmann Family Maragogype Natural
$26.12

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
$30.35

Lights Out Decaf
$12.88

Honey Haze Espresso
$14.79



