BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Phil & Sebastian

Phil & Sebastian is a specialty coffee roaster based in Alberta, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Phil & Sebastian.

Top origins
Guatemala, Colombia, Ecuador
Common processes
Traditional Washed, Double Fermented Washed, Washed
New in last 30 days
3 (3.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-29

19 coffees in stock (32 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Alo Zero Fermentation
Canada|Phil & Sebastian

$22.59 · 200g · $11.29/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Zero Fermentation Washed
Variety
Kurume 74158
Sweet Habit Espresso
Canada|Phil & Sebastian

$11.12 · 250g · $4.45/100g

2 sizes
  • 250g — $11.12 ($4.45/100g)
  • 1134g — $43.27 ($3.82/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Growers
Hartmann Family Maragogype Natural
Canada|Phil & Sebastian

$26.12 · 200g · $13.06/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural by Dehydration
Variety
Maragogype
Producer
Hartmann Family
Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
Canada|Phil & Sebastian

$30.35 · 200g · $15.18/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Jose Ignacio & Pepe Jijón
Sugar Heist
Canada|Phil & Sebastian

$14.79 · 250g · $5.92/100g

4 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1134g — $50.37 ($4.44/100g)
  • 1134g — $60.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Holders
Lights Out Decaf
Canada|Phil & Sebastian

$12.88 · 250g · $5.15/100g

2 sizes
  • 250g — $12.88 ($5.15/100g)
  • 1134g — $48.00 ($4.24/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, |, Castillo, |, Colombia, |, Pink Bourbon, |, Geisha
Mystic Melon
Canada|Phil & Sebastian

$19.06 · 250g · $6.71/100g

4 sizes
  • 250g — $16.77 ($6.71/100g)
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 1134g — $57.11 ($5.03/100g)
  • 1134g — $69.89 ($6.16/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
48 Hour Anaerobic Natural
Variety
Kurume 74158
Producer
Alo Coffee
Honey Haze Espresso
Canada|Phil & Sebastian

$14.79 · 250g · $5.92/100g

4 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1134g — $50.37 ($4.44/100g)
  • 1134g — $60.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Holders
Fig Mood Espresso
Canada|Phil & Sebastian

$16.94 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1134g — $63.53 ($5.60/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuaí
Producer
Kevin & Macho Naranjo
Smooth Operator
Canada|Phil & Sebastian

$11.12 · 250g · $4.45/100g

2 sizes
  • 250g — $11.12 ($4.45/100g)
  • 1134g — $43.27 ($3.82/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Growers
Alter Ego
Canada|Phil & Sebastian

$11.12 · 250g · $4.45/100g

2 sizes
  • 250g — $11.12 ($4.45/100g)
  • 1134g — $43.27 ($3.82/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Growers
Plum Runner
Canada|Phil & Sebastian

$15.67 · 250g · $6.27/100g

4 sizes
  • 250g — $15.67 ($6.27/100g)
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1134g — $53.40 ($4.71/100g)
  • 1134g — $63.53 ($5.60/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
White Honey
Variety
Catuaí
Producer
Umaña Brothers
Jungle Berry
Canada|Phil & Sebastian

$16.20 · 250g · $6.48/100g

2 sizes
  • 250g — $16.20 ($6.48/100g)
  • 1134g — $55.17 ($4.86/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Double Fermented Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Juan Jimenez
Doppelganger Espresso
Canada|Phil & Sebastian

$11.12 · 250g · $4.45/100g

2 sizes
  • 250g — $11.12 ($4.45/100g)
  • 1134g — $43.27 ($3.82/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Growers
Sure Thing
Canada|Phil & Sebastian

$15.53 · 250g · $6.21/100g

2 sizes
  • 250g — $15.53 ($6.21/100g)
  • 1134g — $56.47 ($4.98/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Holders
Lolly Drop Espresso
Canada|Phil & Sebastian

$17.65 · 250g · $7.06/100g

2 sizes
  • 250g — $17.65 ($7.06/100g)
  • 1134g — $64.24 ($5.66/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Double Fermented Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Juan Jimenez
Candy Cloud Espresso
Canada|Phil & Sebastian

$19.06 · 250g · $7.62/100g

2 sizes
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 1134g — $69.18 ($6.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Caturra
Producer
Ricardo Perez
El Coyote Typica Red Honey
Canada|Phil & Sebastian

$17.65 · 200g · $8.82/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Typica
Producer
Ale & Tacho Vindas
Carmen Geisha Natural
Canada|Phil & Sebastian

$33.18 · 100g · $33.18/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Jean Paul Langenstein