
Poma Coffee
Finca Soledad - Washed Sydra
Finca Soledad - Washed Sydra is a Ecuador, Washed, Sidra coffee from Poma Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 150g — $47.00 ($31.33/100g)
- 1000g — $257.00 ($25.70/100g)

Finca Soledad - Washed Sydra
Finca Soledad - Washed Sydra is a Ecuador, Washed, Sidra coffee from Poma Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 150g — $47.00 ($31.33/100g)
- 1000g — $257.00 ($25.70/100g)
Similar coffees to this Ecuador Washed Sidra

Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad
Intag Valley, Imbabura Province Wave Washed Sidra
Archers Coffee
$26.68

Finca Soledad Sydra Wave | Freshly Roasted
Ecuador Wave Honey Sydra
Bluebird Coffee Roastery
$24.49

Pepe Jijón - La Soledad - Sidra Washed - Légendes
Ecuador - Intag Valley / Finca La Soledad Washed Sidra
Terres de Café
$30.67

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
Imbabura, Ecuador Washed Sidra
Bean & Bean Coffee Roasters
$35.00

Finca Soledad Sidra Wave Washed
Ecuador Wave Washed Sidra
BlendIn Coffee Club
$20.00
Description
Farm: Finca Soledad Farmer: Pepe Jijon Variety: Sydra (Sidra) Origin: Ecuador District: Imbabura Altitude: 1515 masl Process: Washed Microclimate: The farm is situated in the Intag Valley’s cloud forest, with year-round mist, primary rainforest, and high biodiversity.




