
Process Coffee
KENYA - Mchana
KENYA - Mchana is a Kenya, Washed, Ruiru 11, Sl 28, K7, BATIAN coffee from Process Coffee.
Went OOS:
In stock for ~8d 3h
Available Sizes▾
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

KENYA - Mchana
KENYA - Mchana is a Kenya, Washed, Ruiru 11, Sl 28, K7, BATIAN coffee from Process Coffee.
Went OOS:
In stock for ~8d 3h
Available Sizes
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $74.00 ($7.40/100g)
Similar coffees to this Kenya Washed Ruiru 11, Sl 28, K7, BATIAN

Kenya Ruera Estate PB
Ruera Estate, Kiambu Washed SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Klover Coffee
$27.00

Kenya - Ngurueri - AA
Kenya washed SL 28, SL 34, Batian and Ruiru 11
da Matteo
$244.63

Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Kiambu, Kenya Washed SL28 & Ruiru 11
OMA Specialty Coffee
$40.79

Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Kiambu, Kenya Washed SL28 & Ruiru 11
OMA Specialty Coffee
$17.21

Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Peaberry Washed PB TOP
Kiambu, Kenya Washed SL28 & Ruiru 11 Peaberry
OMA Specialty Coffee
$40.79

Kii AB.
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
WatchHouse
$18.57
Description
Huyyyyyyyped to have another Kenya on the offer list. Deep sweetness and all the clean cup goodness you expect from a washed Kenya. After last years resounding feedback for our Kenya's we wanted to find one that matched the brief :) This fully washed AB lot is from Mchana estate which sits at around 1850 masl does that. The Mchana estate sits 35km north of Nairobi City and 10km west of Ruiru town, and covers 907 hectares of which 459 is the coffee bearing area. The estate employs 172 permanent workers covering tractor drivers, lorry drivers, watchmen, pump operators, mechanics and general workers. The estate is also supported by casual labour ranging from 200 to 1200 people depending on the time of year. The age of all workers is verified and under-18s are not allowed, labour allocation is free of tribal discrimination and all workers are treated equally regardless of gender or background. There is a crèche and daycare available on site where children of workers are cared for by qualified professionals and fed. In addition to this the estate houses Ngewe Primary School to cater for the children of the permanent workers and the wider local community. In the brew I'm getting: Blackberry, fig, round & sweet. Varietal - Ruiru 11, Sl 28, K7, BATIAN // region - Kiambu County All Process coffees are sold as 200g **Roasted on Tuesdays, ships on Thursdays 🤙 SPECIALITY COFFEE BEANS FROM KENYA







