BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
ETHIOPIA - Guji
UK|Process Coffee

Process Coffee

$25.00200gIn Stock

ETHIOPIA - Guji

ETHIOPIA - Guji is a Ethiopia, Washed coffee from Process Coffee.

In stock since:

Buy from Process Coffee

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Available Sizes▾
  • 200g — $25.00 ($12.50/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $80.00 ($8.00/100g)

Description

Ethiopia Guji Washed. Certified BANGER! Guji is a unique region that sets itself apart from neighbouring areas, and produces coffees that lots of us will have fond memories of. Balanced, complex, and suuuper sweet profiles, and THIS coffee is your next 'future fond memory'. In the brew I'm getting: Blueberry, grape juice and Earl Grey Tea.   ENJOYYYYYYYYYYYYYY      All Process coffees are sold as 200g   **Roasted on Tuesdays, ships on Thursdays 🤙   SPECIALITY COFFEE BEANS FROM ETHIOPIA

About Process Coffee

Location
Northern Ireland, United Kingdom
Region
Europe
Visit Process Coffee →