BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Finca El Tabor
USA|Prodigal

Prodigal

$32.00250gIn Stock

Finca El Tabor

Finca El Tabor is a Huila, Colombia, Washed, Sidra coffee from Prodigal.

In stock since:

Buy from Prodigal

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
Available Sizes▾
  • 250g — $32.00 ($12.80/100g)
  • 1000g — $120.00 ($12.00/100g)
  • 2500g — $280.00 ($11.20/100g)

Description

Finca El Tabor has graced our menu numerous times over the years, and we are excited to present this lot produced by Cesar Dario, son of past menu star Fabiola Ortega. This washed sidra has lovely red winey flavors of grape and cherry, with just a touch of process flavor. This coffee went out to our monthly subscribers first in August, and now it's available to everyone! Finca El Tabor has been a family endeavor for more than thirty years, spearheaded by Fabiola an her husband Julio Alberto. The farm spans fifteen hectares, with five in coffee production. Cesar plans to expand their already long list of growing varieties, and he hopes to increase their drying capacity so they can produce more microlots. Ripe cherries were depulped and fermented for 48 hours. After fully washing through concrete channels, the coffee dried in parabolic dryers for 16 - 22 days.  Process: Washed Region: Huila, Colombia Variety: Sidra Make sure to check that the roast date you've selected is what you're looking for — if there is an "upcoming roast" for this coffee, the upcoming roast date is listed under the tasting notes at the top of this product page. Please read our shipping info page!

About Prodigal

Location
US
Region
North America
Visit Prodigal →