BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Prodigal

Prodigal is a specialty coffee roaster based in US. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Prodigal.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Peru
Common processes
Washed, Anaerobic Washed, anaerobic washed
New in last 30 days
9 (8.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-09-28

6 coffees in stock (85 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mulu Espresso
USA|Prodigal

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $210.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
100% Ethiopia
Process
Washed & Natural
Variety
Chiroso & Heirloom Varieties
Habtamu Danche Espresso
USA|Prodigal

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $200.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Habtamu Guji G1
USA|Prodigal

$24.00 · 250g · $9.60/100g

3 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $200.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Zuria Blend
USA|Prodigal
In StockBlend

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $210.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia & Colombia
Process
Washed & Natural
Variety
Chiroso & Heirloom Varieties
Habtamu Danche
USA|Prodigal

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $200.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Nensebo G1
USA|Prodigal

$28.00 · 250g · $11.20/100g

3 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 1000g — $105.00 ($10.50/100g)
  • 2500g — $250.00 ($10.00/100g)

Details

Origin
West Arsi, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom Varieties