
Prolog Coffee
Juanachute
Juanachute is a los santos, tarrazú, costa rica, washed, catuaí coffee from Prolog Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- los santos, tarrazú, costa rica
- Process
- washed
- Variety
- catuaí
- Producer
- luis anastasio castro & family
Available Sizes▾
- 250g — $3.20 ($1.28/100g)
- 1000g — $12.02 ($1.20/100g)

Juanachute
Juanachute is a los santos, tarrazú, costa rica, washed, catuaí coffee from Prolog Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- los santos, tarrazú, costa rica
- Process
- washed
- Variety
- catuaí
- Producer
- luis anastasio castro & family
Available Sizes
- 250g — $3.20 ($1.28/100g)
- 1000g — $12.02 ($1.20/100g)
Similar coffees to this los santos, tarrazú, costa rica washed catuaí

Producer's Pride, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra, Catuaí, Villalobos
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Costa Rica Joicafe#2 Villa Sarchi Natural | One Half Coffee
west valley, Costa Rica washed catuai
One Half Coffee
$18.37

Granos A Cielo
Tarrazú, Costa Rica Washed Catuai
East Pole Coffee Co.
$26.50

Costa Rica, La Pastora
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica Washed Caturra & Catuai
Methodical Coffee
$21.32

Costa Rica Volcan Azul SL28 Fully washed
Costa Rica Fully Washed SL28*
GOÛT & CO
$2.29

Costa Rica La Luisa Catuai Washed Specialty Coffee Beans | One Half Coffee | One Half Coffee
Costa Rica washed catuai
One Half Coffee
$15.92
Description
History We began sourcing from Juanachute in 2026, marking the start of what we hope will be a long-term partnership with the Castro family. Based in Costa Rica's renowned Los Santos region, the family were pioneers of the country's micromill movement and continue to oversee every stage of production. Their farms use water-efficient washed processing, careful sun drying on raised beds, and biodiverse farming systems that help protect local ecosystems and natural resources. Alongside producing exceptional coffee, the Castro family invests in the future of Costa Rican coffee through local education and barista training. This washed Catuaí lot reflects both the region's classic clean, balanced cup profile and the family's commitment to quality and sustainable farming. Specifications country costa rica region los santos, tarrazú farmer luis anastasio castro & family variety catuaí process washed altitude 1600 masl tasting notes yellow plum, macadamia, caramel







