
Prolog Coffee
Finca Morales Geisha
Finca Morales Geisha is a lonya grande, amazonas, peru, natural, geisha coffee from Prolog Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- lonya grande, amazonas, peru
- Process
- natural
- Variety
- geisha
- Producer
- roiber elit becerra fernandez
Available Sizes▾
- 250g — $6.09 ($2.44/100g)
- 1000g — $20.85 ($2.09/100g)

Finca Morales Geisha
Finca Morales Geisha is a lonya grande, amazonas, peru, natural, geisha coffee from Prolog Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- lonya grande, amazonas, peru
- Process
- natural
- Variety
- geisha
- Producer
- roiber elit becerra fernandez
Available Sizes
- 250g — $6.09 ($2.44/100g)
- 1000g — $20.85 ($2.09/100g)
Similar coffees to this lonya grande, amazonas, peru natural geisha

Peru Finca Morales - Rare/Exclusive Filter
Peru Natural Process
Lucid Coffee Roasters
$23.85

Jimenez Geisha - Peru
Peru, Chirinos, Cajamarca Washed Geisha
Solberg & Hansen
$36.13

FINCA MORALES
Lonya District, Peru Natrual Gesha
Fortitude
$25.18

Peru Maximiliano Garcia#2【Geisha】
San Ignacio, Cajamarca, Peru Natural Geisha
Freak Coffee Roasters
$12.00
![Lorenzo Arbildo Ubillus [Geisha]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_lorenzo-arbildo-ubillus_retail_2026_1024x1024.jpg?v=1776594540)
Lorenzo Arbildo Ubillus [Geisha]
Peru Washed Geisha
Rozali Coffee
$6.00

PERU - LA MARGARITA GESHA RESERVE NATURAL
Valle De Ocombamba, Cusco, Peru Natural Gesha
Memli Coffee Lab
$15.00
Description
History We are introducing this coffee to our line up for the first time. Grown in the Amazonas region of Peru that borders Cajamarca and Loreto, known for its diverse mico-climates which gives each coffee it’s specific character. Finca Morales is a 6-hectare family farm located in Nuevo Belén, Lonya Grande, Amazonas. It’s name refers to the abundance of wild blackberries in the area. This naturally processed Geisha has layers of floral notes, sweet cherry and honey. Specifications country peru region lonya grande, amazonas producer roiber elit becerra fernandez variety geisha process natural altitude 1650–1750 masl tasting notes sweet cherry, purple flowers, honey







