
Rabbit Hole Roasters
Decaf Mexico
Decaf Mexico is a Mexico, washed, Typica, Bourbon, Caturra (organic certified) coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes▾
- 250g — $14.12 ($5.65/100g)
- 1000g — $45.18 ($4.52/100g)
- 2000g — $79.06 ($3.95/100g)

Decaf Mexico
Decaf Mexico is a Mexico, washed, Typica, Bourbon, Caturra (organic certified) coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes
- 250g — $14.12 ($5.65/100g)
- 1000g — $45.18 ($4.52/100g)
- 2000g — $79.06 ($3.95/100g)
Similar coffees to this Mexico washed Typica, Bourbon, Caturra (organic certified)

Decaf Mexico Chiapas
Mexico Fully washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Decaf
Mexico Washed & Mountain Water Various
Horsham Coffee Roaster
$11.94

Quetzal Mountain Water DECAF
Mexico
Crankhouse Coffee
$15.25
025 Mexico Decaffeinated Coffee (JAS Organic)
Chiapas, Mexico
Philocoffea
$15.00

Quetzal, Mexico - Decaf Filter
Mexico Washed, Mountain Water Decaffeinated Mixed
Machina Coffee
$20.56

DECAF MEXICO ESMERALDA
Mexico washed, EA natural decaffeination bourbon, caturra, & catimor
Andytown Coffee Roasters
$15.75
Description
Impressions: Meringue, date, spices, grapefruit, chocolate Roast degree: 3/5 Country: Mexico Region: Frailesca, Chiapas Municipality: Ejido Nuevo Paraíso, Municipalidad La Concordia Village: Santuario Farm: Finca Triunfo Verde Varieties: Typica, Bourbon, Caturra (organic certified) Process: washed coffee & mountain water decaffeination process Import Partner: Azahar Coffee We care about our decaf! Mexican decaf, thanks to the Mountain Water Process, has always been our favorite method. The decaf coffees from that country are always stellar, and it feels so good to have some back on the menu! The popularity of decaf is exploding worldwide, so the factories are booked months and months in advance. Combine this with the fact we had to divest from our previous Mexican decaf importer, and you'll understand the months-long hiatus. But now it's back and better than ever! This coffee comes from CAFECO, a coop managed by multiple-time Cup of Excellence winner Jose Arguello. CAFECO is 540 members strong. Created in 2016, its aim is to seek alternatives to improve sales prices and provide support to face the problem of rust that was affecting coffee production at that time.
More from Rabbit Hole Roasters

Liberica - Liberica Project 96B
$20.47

Benito Sanchez
$15.53

Pink Bourbon Watermelon Decaf - La Cumparsita
$23.30

Sidra - Miguel Augusto Ortega
$16.94

Gesha - Marleny Imbachi
$17.65

Papayo - Pastor Ordonez
$16.94
![Déca [El Sueño]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2025/02/PAQUETWEB_DECA.png)





