
SK Coffee
Mexico - Chiapas
Mexico - Chiapas is a Chiapas, Mexico, Washed, Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra coffee from SK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra
- Producer
- GRAPOS Cooperative
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $67.00 ($7.39/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Mexico - Chiapas
Mexico - Chiapas is a Chiapas, Mexico, Washed, Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra coffee from SK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra
- Producer
- GRAPOS Cooperative
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $67.00 ($7.39/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Similar coffees to this Chiapas, Mexico Washed

Mexico: Los Altos
Chiapas, Mexico Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Marsellesa, Mundo Novo
Broadsheet Coffee
$23.00

Onwards
Washed Typica, Bourbon, Mundo Novo
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Mexico Las Tejedoras
Chiapas, Mexico Washed Bourbon+ Typica
Ceremony Coffee Roasters
$23.00

Cipres
Chiapas, Mexico Washed Caturra, Typica, Marsellesa
East Pole Coffee Co.
$25.50

Women of Coffee: Mexico
Jaltenango, Chiapas Washed Bourbon, Caturra, Typica
Sightglass Coffee
$25.00

Yolox
Washed Typica, Mundo Novo, Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$15.92
Description
Reminds us of: Hazelnut, Chocolate, Marzipan Variety: Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra Process: Washed Producer: GRAPOS Cooperative Region: Chiapas, Mexico Elevation: 900-1600 masl









