
Red Bank Coffee Roasters
Landrace
Landrace is a Danche, Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia, Natural + Washed, Landrace coffee from Red Bank Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Danche, Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia
- Process
- Natural + Washed
- Variety
- Landrace
Available Sizes▾
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Landrace
Landrace is a Danche, Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia, Natural + Washed, Landrace coffee from Red Bank Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Danche, Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia
- Process
- Natural + Washed
- Variety
- Landrace
Available Sizes
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $68.97 ($6.90/100g)
Similar coffees to this Danche, Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia Natural + Washed Landrace

Ethiopia | Danche
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
ILSE
$25.00

Dhilgee Danche Lot #12
Chelbesa, Gedeo, Gedeb, Ethiopia Natural Landrace
Roasticious
$25.25

Ethiopia Danche Natural - 200g
Chelbesa, Gedeo Natural Heirloom
Ondo Coffee
$26.00

Burtukaana Danche Lot #9
Chelbesa, Gedeo, Gedeb, Ethiopia Natural Landrace
Roasticious
$22.84

Danche Natural
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb Natural Karume, Wolisho
Ex Animo Coffee
$16.94
Description
Origin: Danche, Gedeb, Gedeo Zone Country: Ethiopia Altitude: 2,000-2,300 MASL Process: Natural + Washed Variety: Landrace Notes: Apple Strudel, Vanilla Custard
About Red Bank Coffee Roasters
- Location
- England, United Kingdom
- Region
- Europe
- Currency
- GBP





