
Red Bank Coffee Roasters
Yolox
Yolox is a San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca, Mexico, Washed, Typica, Mundo Novo, Bourbon coffee from Red Bank Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Typica, Mundo Novo, Bourbon
Available Sizes▾
- 250g — $15.92 ($6.37/100g)
- 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Yolox
Yolox is a San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca, Mexico, Washed, Typica, Mundo Novo, Bourbon coffee from Red Bank Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Typica, Mundo Novo, Bourbon
Available Sizes
- 250g — $15.92 ($6.37/100g)
- 1000g — $51.73 ($5.17/100g)
Similar coffees to this Washed Typica, Mundo Novo, Bourbon

Mexico - Chiapas
Chiapas, Mexico Washed
SK Coffee
$25.00

Mexico San Basilio Nayarit Washed
Nayarit, Mexico Washed Bourbon, Catuai, Caturra, Gesha
Red Rooster Coffee
$22.00

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
San Juan Ozolotepec, Oaxaca Washed Typica
Sightglass Coffee
$28.00

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
San Francisco, Ozolotepec - Sierra Sur, Mexico Washed Typica & Bourbon
Loveless Coffees
$13.00

Los Huehuentones, Mexico - Filter
Mexico Washed Typica, Bourbon
Machina Coffee
$22.55

Mexico: Los Altos
Chiapas, Mexico Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Marsellesa, Mundo Novo
Broadsheet Coffee
$23.00
Description
Origin: San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca Country: Mexico Altitude: 1,600-1,850 MASL Process: Washed Variety: Typica, Mundo Novo, Bourbon Notes: Honeysuckle, Mandarin, Agave
About Red Bank Coffee Roasters
- Location
- England, United Kingdom
- Region
- Europe
- Currency
- GBP





