
Ripsnorter
RARO | ETHIOPIA WASHED
RARO | ETHIOPIA WASHED is a Uraga, Guji, Ethiopia, Washed, Landrace coffee from Ripsnorter.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Uraga, Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Landrace
- Producer
- Raro Boda
Available Sizes▾
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $73.00 ($7.30/100g)

RARO | ETHIOPIA WASHED
RARO | ETHIOPIA WASHED is a Uraga, Guji, Ethiopia, Washed, Landrace coffee from Ripsnorter.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Uraga, Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Landrace
- Producer
- Raro Boda
Available Sizes
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $73.00 ($7.30/100g)
Similar coffees to this Uraga, Guji, Ethiopia Washed Landrace

Raro - Ethiopia
Uraga, Guji, Ethiopia Washed Heirloom
Sango Specialty Coffee
$22.00

Ethiopia - Raro
Ethiopia, Guji Zone (Uraga, Raro Boda Kebele) Washed Wolisho, Dega, Kurume, 74110, 74112
Boo! Coffee Roasters
$19.00

Goro
Uraga, Guji, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Amaya Coffee
$26.80

Goro Site
Uraga, Guji Washed Ethiopian Landrace
Regalia Coffee
$28.50

Raro Boda 2024
Guji Zone, Ethiopia Washed JARC Selections
Passenger
$23.25

Guji Rassa Washed
Ethiopia Washed Heirloom
Rose Coffee
$20.44
Description
Producer: Raro Boda Origin: Ethiopia Region: Uraga, Guji Varietal: Landrace Process: Washed Fermentation: Classic Washed Altitude: 2,300 masl Tasting Notes: Orange jam, white floral, lemon This coffee is produced by more than 700 smallholder farmers around Raro Boda, in the Uraga part of Ethiopia's Guji Zone. Each producer cultivates coffee on small plots, growing traditional Ethiopian landrace varieties alongside locally selected cultivars that thrive in the region's high elevations and fertile soils. During harvest, only fully ripe cherries are hand picked before being delivered to the Raro Boda washing station. Here, the coffees from each producer are carefully combined and processed using the traditional washed method, resulting in a clean, vibrant cup that reflects the character of the surrounding community and landscape. The combination of high altitude, fertile soils, and careful washed processing produces a coffee with remarkable clarity and balance. Rather than highlighting the work of a single producer, this community lot showcases the collective dedication and craftsmanship of hundreds of farming families, each contributing to a cup that expresses the distinctive character of the Guji region.
More from Ripsnorter

PALENZUELA | NATURAL GEISHA
$47.00

PALENZUELA | WASHED GEISHA
$47.00

NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
$35.00

LOS LAJONES | NATURAL GEISHA
$47.00

BOKU | ETHIOPIA NATURAL
$21.00

ALEXANDER VARGAS | COLOMBIA NATURAL RED STRIPED BOURBON
$23.00


