BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ripsnorter

Ripsnorter is a specialty coffee roaster based in the Netherlands. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Ripsnorter.

Top origins
Colombia, Panama, Kenya
Common processes
Natural, Washed, washed
New in last 30 days
0 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-08-27
Latest restock
2026-09-24

14 coffees in stock (24 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

PALENZUELA | NATURAL GEISHA
Netherlands|Ripsnorter

$47.00 · 100g · $47.00/100g

Details

Origin
Alto Jaramillo, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Manuel Barsallo
PALENZUELA | WASHED GEISHA
Netherlands|Ripsnorter

$47.00 · 100g · $47.00/100g

Details

Origin
Alto Jaramillo, Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Manuel Barsallo
NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
Netherlands|Ripsnorter

$35.00 · 250g · $14.00/100g

2 sizes
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $128.00 ($12.80/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed LowCaf
Variety
Typica
Producer
Hermandez Family
LOS LAJONES | NATURAL GEISHA
Netherlands|Ripsnorter

$47.00 · 100g · $47.00/100g

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Graciano Cruz
RARO | ETHIOPIA WASHED
Netherlands|Ripsnorter

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $73.00 ($7.30/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Producer
Raro Boda
BOKU | ETHIOPIA NATURAL
Netherlands|Ripsnorter

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Hambela, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Esayas Beriso
ALEXANDER VARGAS | COLOMBIA NATURAL RED STRIPED BOURBON
Netherlands|Ripsnorter

$23.00 · 250g · $9.20/100g

2 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Red Stripped Bourbon
Producer
Alexander Vargas
KIAMBU | KENYA WASHED
Netherlands|Ripsnorter

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)

Details

Origin
Githunguri, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11
Producer
Mukunga state
MOUNT SUKET | INDONESIA ANAEROBIC NATURAL
Netherlands|Ripsnorter

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $77.00 ($7.70/100g)

Details

Origin
Ijen, East Java, Indonesia
Process
Natural
Variety
Orange Bourbon
Producer
Supriyanto
GERSON MORA | YEAST INOCULATED YELLOW PACAMARA NATURAL
Netherlands|Ripsnorter

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Yellow Pacamara
Producer
Gerson Mora
NOGALES | COLOMBIA NATURAL GEISHA
Netherlands|Ripsnorter

$29.00 · 100g · $29.00/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Finca Nogales
AGRICOLA INDIA NUEVA | GEISHA NATURAL LOT #181
Netherlands|Ripsnorter

$47.00 · 100g · $47.00/100g

Details

Origin
Jaramillo, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Agricola
"WE CHOOSE" COFFEE SUBSCRIPTION
Netherlands|Ripsnorter

$14.00 · 250g · $5.60/100g

2 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $53.00 ($5.30/100g)

Details

Origin
"We Choose" Coffee Subscription
DELIRIOUS | ESPRESSO
Netherlands|Ripsnorter

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $48.00 ($4.80/100g)

Details

Origin
Delirious