
Rose Coffee
The House Blend
The House Blend is a specialty coffee from Rose Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $13.22 ($6.61/100g)
- 500g — $28.85 ($5.77/100g)
- 1000g — $54.10 ($5.41/100g)

The House Blend
The House Blend is a specialty coffee from Rose Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $13.22 ($6.61/100g)
- 500g — $28.85 ($5.77/100g)
- 1000g — $54.10 ($5.41/100g)
Similar coffees across all roasters

House Blend
Various Natural / Dry
Goodboybob
$19.00

Benchmark
Archers Coffee
$12.25

Half & Half Espresso - Blend
Blend Washed and natural Blend
Solberg & Hansen
$14.54

Black Espresso Blend
Brazil/Vietnam/India Natural
HAYB
$7.17

House Espresso
Klatch Coffee
$19.95

Rosegold Espresso 1kg
global primarily washed mixed
Norma Supply Co.
$50.00
Description
This is a special "House Blend" that we've designed specifically for use on Espresso machines / Bialetti. It's an easy drinking coffee that has a well developed roast profile to make it easy to extract, while still keeping recognisable flavours of the origins. We would call this a "Medium - Dark" roast. Not so much that the beans are all oily, but developed enough to have Low Acidity, Smooth Body, and mostly chocolatey flavour notes. All the coffees we use in this are Specialty coffee, but with very approachable taste profiles and qualities. We've sourced these lots either direct from farmers, or through importers who work in the growing regions - as sustainably as possible. This blend is designed to work really well in Automatic Machines, Espresso Machines, and Stovetop brewers - even as a dark roast filter if you prefer. It goes great on it's own, or with milk - particularly Plant Based milk - as it's strong enough to cut through the milk and create a balanced drink.
More from Rose Coffee

El Dragón Sugarcane Decaf
$20.44

Guji Rassa Washed
$20.44

Kamwangi AA Washed
$22.84

Chiroso Washed Las Perlitas
$25.25

Altieri Pre-dry Natural Geisha DFC
$55.30

Abu Geisha Anaerobic Natural #3170
$55.30







