
Rum Baba Coffeeroasters
Burundi Nkuba
Burundi Nkuba is a Kayanza province, Natural, Yeast Inoculated, Red Bourbon coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kayanza province
- Process
- Natural, Yeast Inoculated
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Butegana Washing Station
Available Sizes▾
- 250g — $18.27 ($7.31/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Burundi Nkuba
Burundi Nkuba is a Kayanza province, Natural, Yeast Inoculated, Red Bourbon coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kayanza province
- Process
- Natural, Yeast Inoculated
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Butegana Washing Station
Available Sizes
- 250g — $18.27 ($7.31/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
Similar coffees to this Kayanza province Natural, Yeast Inoculated Red Bourbon

Kibingo · Burundi · Natural · Red Fruits & Gooseberry
Kayanza, Burundi Natural Yeast Intenso Red Bourbon
Shavi Coffee Roasters
$24.00

BURUNDI - Butegana
KAYANZA, Burundi YEAST NATURAL RED BOURBON
Almanac Coffee
$17.56

Munkaze Double Ferment Washed
Burundi Washed
Chromatic Coffee
$36.99

Ethica Coffee Roasters - Ntwari - Burundi - Natural
Burundi Natural Red Bourbon
Speciality Coffee CA
$19.00

Long Miles Auction • Ninga Hill • Yeast Fermentation Fully Washed • Red Bourbon • Burundi
Burundi Yeast Fermentation Fully Washed Red Bourbon
Taith Coffee
$23.21

Kibingo
Kayanza. Burundi Washed Red Bourbon
JBC Coffee Roasters
$28.00
Description
Tasting note: Blackberries, Jammy, Winey Area: Kayanza province Farm: Butegana Washing Station Variety: Red Bourbon Process: Natural, Yeast Inoculated Roast Level: Light A natural processed lot, inoculated with specific yeasts to enhance its fruity character. This brings a bold, sweet and fruit forward taste profile with a touch of funk. In the lush hills surrounding the Butegana Washing Station, smallholder farmers carefully tend to their Red Bourbon coffee trees in truly exceptional growing conditions. The combination of fertile soil and high elevations allows the cherries to ripen slowly, developing remarkable sweetness and complexity. The natural process, enhanced with carefully selected yeast inoculation, intensifies the coffee's fruit-forward character while bringing extra clarity and depth to every cup. Read more about this coffee and processing below.
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.72

Ethiopia Hambela
$18.25

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.59

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.25
