
Olympia Coffee Roasting
Ethiopia Benti Nenka Natural
Ethiopia Benti Nenka Natural is a Ethiopia, Natural coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock since:
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $57.84 ($6.38/100g)
- 2267g — $132.10 ($5.83/100g)

Ethiopia Benti Nenka Natural
Ethiopia Benti Nenka Natural is a Ethiopia, Natural coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock since:
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $57.84 ($6.38/100g)
- 2267g — $132.10 ($5.83/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
Guji Hambela Benti Nenka Natural JARC Varieties & Local Landraces
Archers Coffee
$8.71

Ethiopia - Benti Nenka Guji Hambela
Hambela, Benti Nenka Village Natural Anaerobic Kurume, 74112
Archers Coffee
$8.99

Ethiopia - Benti Nenka
Ethiopia Natural Heirloom
da Matteo
$250.87

BENTI NENKA GUJI HAMBELA - KURUME, 74112, NATURAL ANAEROBIC - ETHIOPIA
ETHIOPIA NATURAL ANAEROBIC KURUME, 74112
HYUNAH Coffee Club
$24.00

Ethiopia Halo Beriti
Yirgacheffe, Ethiopia Anaerobic Natural DEGA
Rum Baba Coffeeroasters
$22.64
Description
Flavors of grape, berry, and tropical fruit Processed at the Benti Nenka washing station, this lot is composed of coffee cherries from 500 smallholders in the Hambela District of Guji. Cherries are fermented for 24 hours in cold water and then sun-dried on raised beds. Ethiopia – EE-thee-OH-pee-yuh Benti – BEN-tee Nenka – NEN-kuh Natural - NAT-chur-uhl
About Olympia Coffee Roasting
- Location
- Washington, United States
- Region
- North America
More from Olympia Coffee Roasting

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
$27.75

Ethiopia Banko Gotiti
$24.50

Burundi Gitwe Micro Lot 3
$26.50

Burundi Mikuba Honey Micro Lot 4
$27.00

Colombia San Sebastián Reserva
$26.00

Ethiopia Gatta Anaerobic Natural
$19.00


