
Rum Baba Coffeeroasters
Yellow Blend
Yellow Blend is a specialty coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $12.18 ($4.87/100g)
- 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Yellow Blend
Yellow Blend is a specialty coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $12.18 ($4.87/100g)
- 1000g — $38.98 ($3.90/100g)
Similar coffees across all roasters

Yellow Espresso Blend
Brazil / Guatemala Natural / Washed
HAYB
$8.12

Blue Espresso Blend
Brazil / Guatemala / Ethiopia Natural / Washed
HAYB
$8.12

Yellow Espresso DARK Blend
Brazil / Guatemala Natural / Washed
HAYB
$8.12

White Velvet
Guatemala/Ethiopia, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$25.99

White Velvet
Rabbit Hole Roasters
$14.82

Chocolate Berry
Rabbit Hole Roasters
$12.71
Description
Tasting notes: Toffee, Chocolate, Berries Blend: 70% Guatemala + 30% Ethiopia Natural This blend forms the solid foundation of the Rum Baba family. A timeless classic with a slightly more developed roast than usual. It marries the steady, comforting sweetness of Guatemala with the bright, exciting fruit notes of Ethiopia. Carefully crafted to be well balanced, versatile, and effortlessly enjoyable, this coffee is a true crowd-pleaser. If you’re just beginning your specialty coffee journey, this blend is the perfect place to start. It’s approachable and reliable, helping you discover the joys of nuanced flavors without overwhelming the palate. And even as your coffee knowledge grows, this blend remains a faithful companion. Always ready to deliver comfort and excitement in equal measure. **We see blends as seasonal stories that evolve. The components may shift throughout the year, but the spirit of this classic blend remains
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.61

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.26




![ONIBUS Blend [ONIBUS Original Blend]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0099/0075/2932/files/onibus_38d12fa8-19ba-40aa-9ad7-7ffe7a19b0d9.png?v=1725328358)

