
Saint Frank Coffee
Friar Minor
Friar Minor is a specialty coffee from Saint Frank Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $16.00 ($5.65/100g)
- 2267g — $105.30 ($4.64/100g)

Friar Minor
Friar Minor is a specialty coffee from Saint Frank Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $16.00 ($5.65/100g)
- 2267g — $105.30 ($4.64/100g)
Similar coffees across all roasters

Phil & Sebastian - Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, Caturra
Speciality Coffee CA
$15.00

Santarossa Blend
Central and South America Washed Various
Dune Coffee Roasters
$18.50

El Diablo Blend
Guatemala
Intelligentsia Coffee
$17.50

El Volcancito
Guatemala Washed Mixed, mostly Pache San Ramon
Rabbit Hole Roasters
$12.71

Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12

Fredy Orantes
Fraijanes Natural Pacamara
Manhattan
$19.34
Description
Bold flavors of Dark Chocolate, Dried Orange Peel and Berries with a Spicy yet Balanced Dark Roast Finish Friar Minor presents all of flavors we love in a bolder, more robust package retaining the concentrated structure that only well produced and crafted coffees can offer. Most of the coffee in this blend is processed in the traditional washed method for a coveted clean and crisp finish. But we also love to add a small proportion of natural and honey process coffees to push some lifted fruit through the deeper roast for a wonderful balance that is perfect for adding cream but sweet and clean enough to enjoy on its own. This old school dark roast is crafted from new emerging pioneer producers and takes its name from the old school name for the followers of Francis of Assisi, the Order of Friars Minor who live fraternally and peacefully in solidarity with the natural world and the poor. In some ways this is the darker old school counterpart to Little Brother in the earlier stages of a journey toward holistic sustainability and expression. We prioritize early stage opportunities for Pioneer Partners to empower their potential through relationships toward a connection in the flow of everyday extraordinary coffee you can believe in. Guatemala Don Guayo 90% Grown by Eddie Gomez in Ciudad Vieja, Antigua. We’ve been faithfully visiting and partnering with Guayo since 2012 before Saint Frank even launched, where Volcan de Agua draws out perfectly balanced and structured flavors of both orange fruits and chocolates. Honduras David Lopez 10% Grown by David Lopez in El Socorro de la Peñita, Comayagua, this natural-processed Parainema comes from silt and loam soils over limestone, shaded by Guama and Inga trees on a forest-framed bench of land. Ripe, burgundy cherries are carefully handpicked over multiple passes and dried on covered raised beds for 14–21 days, resulting in a beautifully expressive and refined cup.
About Saint Frank Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Saint Frank Coffee

Honduras La Salsa SL28
$24.00

Bolivia Asunción Java
$28.00

Guatemala Don Guayo
$22.00

Bolivia Polen de Cafe
$25.00

Burundi Ninga Hill Honey Peaberry Espresso
$23.00

Bolivia Finca Rustica Pacamara
$25.00

