
Phil & Sebastian
Alter Ego
Alter Ego is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Growers
Available Sizes▾
- 250g — $11.12 ($4.45/100g)
- 1134g — $43.27 ($3.82/100g)

Alter Ego
Alter Ego is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Growers
Available Sizes
- 250g — $11.12 ($4.45/100g)
- 1134g — $43.27 ($3.82/100g)
Similar coffees to this Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra

Antithesis
Guatemala Washed Bourbon, Typica, and Caturra
Ceremony Coffee Roasters
$22.00

La Laguneta
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Deep Thought // Seasonal Dark Roast
Guatemala Washed, dried on patios Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Carrier Roasting Co
$19.50
Description
Alter Ego is our dark roast. Now, don't expect to see black sweaty beans here. This is a well developed roast that still leaves the beans chocolate brown but brings out warm flavours of dark caramels, baker's chocolates and spices. It's syrupy and round. Country: Guatemala Variety: Bourbon, |, Caturra Processing: Traditional Washed Producers: Small Growers Region: San Miguel Dueñas Elevation: 1550-1900m Storage: Green coffee frozen to preserve freshness
More from Phil & Sebastian

Alo Zero Fermentation
$22.59

Sweet Habit Espresso
$11.12

Hartmann Family Maragogype Natural
$26.12

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
$30.35

Sugar Heist
$14.79

Lights Out Decaf
$12.88





