
Sango Specialty Coffee
La Piragua - Colombia (2026)
La Piragua - Colombia (2026) is a Palestina, Huila, Colombia, Natural, Striped Red Bourbon coffee from Sango Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Palestina, Huila, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Striped Red Bourbon
- Producer
- Arley Vargas & Alexander Vargas Osiris
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

La Piragua - Colombia (2026)
La Piragua - Colombia (2026) is a Palestina, Huila, Colombia, Natural, Striped Red Bourbon coffee from Sango Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Palestina, Huila, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Striped Red Bourbon
- Producer
- Arley Vargas & Alexander Vargas Osiris
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $87.00 ($8.70/100g)
Similar coffees to this Palestina, Huila, Colombia Natural Striped Red Bourbon

ALEXANDER VARGAS | COLOMBIA NATURAL RED STRIPED BOURBON
Palestina, Huila, Colombia Natural Red Stripped Bourbon
Ripsnorter
$23.00

Striped Bourbon Dark Room
El Mirador, Palestina, Huila Natural Striped Bourbon
Origin Roasting
$40.87
![Las Flores [Red Bourbon Advanced Natural] Colombia](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0904/2463/9819/files/LAS_FLORES_c330e118-13f8-47d7-b5df-7c929b81947a.png?v=1787943111)
Las Flores [Red Bourbon Advanced Natural] Colombia
Huila, Colombia Advanced Natural Red Bourbon
GA.PE
$18.00

Colombia Finca Las Flores Red Bourbon Creamy Cultured
Finca las Flores, Colombia Natural Red Bourbon
Julith Coffee
$27.23
Description
Origin: Palestina, Huila, Colombia Farm: La Piragua Producer: Arley Vargas & Alexander Vargas Osiris Altitude: 1,820 m Variety: Striped Red Bourbon Process: Natural Notes: Forest Fruits, Red Grapes, Toffee Recommended brew method: Espresso Arley and his father, Alexander, share a passion for high-quality coffee. They work together at their farm, La Piragua, where the family prioritizes sustainable coffee production and incorporates regenerative farming practices. Arley and Alexander use Brix measurements (an indicator of dissolved solids, primarily sugars) to ensure that only the ripest cherries are harvested. This coffee variety, Striped Red Bourbon, is a naturally occurring mutation of the Bourbon variety. It is easily distinguished by its red cherries highlighted with striking orange stripes. This lot has been processed using a double-fermentation technique. First, the cherries undergo an aerobic fermentation for 72 hours, followed by 98 hours of anaerobic fermentation in sealed barrels. The cherries are then dried in drying sheds for 15–20 days, ensuring consistency and uniformity throughout the process. The result of pairing this naturally fruit-forward variety with such meticulous processing is a cup bursting with sweetness and vibrant acidity, showcasing notes of forest fruits and red grapes, complemented by rich undertones of toffee.
About Sango Specialty Coffee
- Location
- North Holland, Netherlands
- Region
- Europe
More from Sango Specialty Coffee

La Lagunita - Honduras (2026)
$22.00

Kerinci - Indonesia (2026)
$22.00

Wush Wush - Colombia
$21.00

Las Marias - Colombia (2026)
$21.00

Los Naranjos - Panama
$21.00

Wilder Lazo
$35.00