
Origin Roasting
$40.87250gIn Stock
Striped Bourbon Dark Room
Striped Bourbon Dark Room is a El Mirador, Palestina, Huila, Natural, Striped Bourbon coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- El Mirador, Palestina, Huila
- Process
- Natural
- Variety
- Striped Bourbon
- Producer
- Elkin Guzman
Available Sizes▾
- 250g — $40.87 ($16.35/100g)
- 1000g — $147.02 ($14.70/100g)

Striped Bourbon Dark Room
Striped Bourbon Dark Room is a El Mirador, Palestina, Huila, Natural, Striped Bourbon coffee from Origin Roasting.
$40.87250g$16.35/100gIn Stock
In stock since:
Details
- Origin
- El Mirador, Palestina, Huila
- Process
- Natural
- Variety
- Striped Bourbon
- Producer
- Elkin Guzman
Available Sizes
- 250g — $40.87 ($16.35/100g)
- 1000g — $147.02 ($14.70/100g)
Description
blackberries, tropical fruit, dark corn syrup Coffee Details: Origin: El Mirador, Palestina, Huila; Altitude: 1,550 — 1,750 masl; Flavours: blackberries, tropical fruit, dark corn syrup, mango, kiwi; Body: creamy; Acidity: juicy, vibrant; Roast: medium; Brewing: V60, pour-over, aeropress, espresso & milk based; Varietals: Striped Bourbon; Processing: Natural; Owner: Elkin Guzman





