BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Schön Kaffee

Schön Kaffee is a specialty coffee roaster based in Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Schön Kaffee.

Top origins
Colombia, Brazil, India
Common processes
Natural, Washed (Sugar Cane E.A), Natural (36h anaerob fermentiert)
New in last 30 days
0 (13.7/mo avg)
Newest arrival
2026-07-29
Latest restock
2026-09-22

4 coffees in stock (41 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

BRAZIL - Brasilien Espresso
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
BRAZIL - Brasilien Espresso - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
BRAZIL - Brasilien Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
BRAZIL - Brasilien Filterkaffee - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai