
SEY
2026 Mate Matiwos; Keramo - Ethiopia
2026 Mate Matiwos; Keramo - Ethiopia is a Ethiopia, Honey, 74158 coffee from SEY.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $28.50 ($11.40/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2268g — $195.00 ($8.60/100g)

2026 Mate Matiwos; Keramo - Ethiopia
2026 Mate Matiwos; Keramo - Ethiopia is a Ethiopia, Honey, 74158 coffee from SEY.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $28.50 ($11.40/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2268g — $195.00 ($8.60/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Honey 74158

Archers - ETDB Hamasho Village Asefa Dukamo Station - Honey - Archers Lot
Ethiopia Honey 74158
Speciality Coffee CA
$30.00

Mate Matiwos - Ethiopia
Mate Matiwos, Ethiopia Red Honey
Wide Awake Coffee
$19.21

Ethiopia - Gogogu
Ethiopia, Guji Washed Heirloom
da Matteo
$239.46
Description
This is our first year working with the coffee from Mate Matiwos, and we are grateful for all of the love and intentionality that went into bringing this coffee to us. In the cup we find berries, tropical fruit, and bergamot. Region: Keramo, Sidama Altitude: 2,300 masl Harvest: January 2026 Processing: Hand-picked at peak ripeness. Floated to remove defects. De-pulped as quickly as possible, intentionally leaving on a small amount of mucilage. Dried on shaded beds with mucilage intact until moisture content reaches ~10%.







