
SEY
2026 Mbature Family; Kamavindi Estate, Lot #2 - Kenya
2026 Mbature Family; Kamavindi Estate, Lot #2 - Kenya is a Kenya, Washed, SL* coffee from SEY.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $27.50 ($11.00/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)

2026 Mbature Family; Kamavindi Estate, Lot #2 - Kenya
2026 Mbature Family; Kamavindi Estate, Lot #2 - Kenya is a Kenya, Washed, SL* coffee from SEY.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $27.50 ($11.00/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
Similar coffees to this Kenya Washed SL*

KAMAVINDI SL
Kenya Washed SL-28
mazelab
$20.52

25/26 New Season - Kenya Kangurumai Washed AA 150g
Kenya Washed SL28 & SL34
Big Sur Coffee
$15.00

Kamavindi Select - Washed Field Blend - Embu, Kenya
Embu, Kenya Washed, Double Fermentation SL 28/34, Batian, Ruiri II
Loveless Coffees
$13.00
Description
This is our second release of the season from Kamavindi. Kamavindi is one of our main collaborators in Kenya, and the center of our ongoing exploration of Kenyan varieties and lot separations. In the cup we find rose hips, candied orange, and currants. Region: Embu Altitude: 1,680 masl Harvest: November 2025 Processing: Hand-picked at peak ripeness. Hand-sorted and floated to further remove defects. De-pulped on the day of harvest. Mixed to ensure uniform distribution. Dry-fermented for 18–20 hours in darkness. Washed and turned repeatedly in fresh water until the post-washing water remains clean. Dry-fermented for an additional 24 hours. Washed, then floated through channels to sort by density and remove any remaining defects. Dried on raised beds under shade nets until moisture content reaches 16%, then moved to upper beds to finish drying to ~10.5%.





