
Skylark Coffee
Brazil Mata Abadia Natural
Brazil Mata Abadia Natural is a Brazil, Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios, Yellow Catucai coffee from Skylark Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios
- Variety
- Yellow Catucai
Available Sizes▾
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Brazil Mata Abadia Natural
Brazil Mata Abadia Natural is a Brazil, Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios, Yellow Catucai coffee from Skylark Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios
- Variety
- Yellow Catucai
Available Sizes
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $61.01 ($6.10/100g)
Similar coffees to this Brazil Yellow Catucai

MOK - Filter B, Brazil - 250g
Conceiçao do Rio Verde, Brazil Natural Yellow Catucai
Entropica Coffee
$25.00

Fazenda Isidro Pereira - Brasil Specialty Coffee
Carmo De Minas Natural Yellow Bourbon
Panther Coffee
$23.00

Brazil - Sao Silvestre
Minas Cerrado, Brazil Natural Yellow Catuai and Yellow Icatu
Wide Awake Coffee
$10.40

Archers - Santa Ines - Brazil - Yellow Bourbon
Brazil Natural Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$21.00

Fazenda Sertão
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Tiger
Brazil Natural Catucai 2SL
Stoa Coffee
$14.12
Description
Mata Abadia was one of the winning farms in the regional Brazilian competition we had the honour of attending last harvest. It's located in Mantiquera, right on the outskirts of the Sul de Minas mountain range, where the slightly more elevated geography lends itself to a surprisingly fruity cup for a Brazilian natural. This coffee is one of our favourite 'daily drinkers': Sweetness, high body, with chocolate and cherry. It's both comforting and elevated – the perfect treat to start your day or energise your afternoon. Mantiqueira is currently one of the most awarded coffee regions of Brazil. It's been recognised both for its long coffee heritage as well as its reputation for producing specialty coffees with a highly differentiated sensory profile. Unlike many other regions of Brazil, coffee cherries in Mantiqueira are mainly hand-picked, allowing for better quality control. This more considered harvesting method, along with the land, climate conditions, and (of course) the dedication of the farmers, makes Mantiqueira coffees very special indeed. Elevation: 1200 Meters above Sea Level Varietal: Yellow Catucai Cup score: 85 Price paid per kg: £8.55 Process: Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios
More from Skylark Coffee

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
$53.05

Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
$33.16

Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
$29.18

Guatemala Fredy Orantes Natural
$25.20

Colombia Edinson Argote Castillo Washed
$22.55

Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
$19.89
