
Klatch Coffee
Brazil Klatch Diamond Reserve
Brazil Klatch Diamond Reserve is a Brazil, Natural coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $48.95 ($5.40/100g)
- 2267g — $103.95 ($4.59/100g)

Brazil Klatch Diamond Reserve
Brazil Klatch Diamond Reserve is a Brazil, Natural coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $48.95 ($5.40/100g)
- 2267g — $103.95 ($4.59/100g)
Similar coffees across all roasters

Brazil Bronze Cloud
Brazil Natural
Julith Coffee
$13.61

Regular Brazil Cerrado
Brazil Pulped Natural
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00

Brazil Bourbon Natural
Brazil Natural Bourbon
Sparrow Coffee
$21.50

Brazil Tarsila - natural
Brazil Natural mixed varieties
Kaffeelix
$12.80

Chapadão
Brazil · Fortaleza de Minas Natural Icatu
Leuchtfeuer Coffee
$15.93

Brazil Legender
Brazil, Minas Gerais Natural Yellow & Red Catuai
Perc Coffee
$12.00
Description
Mike Perry sourced this coffee from one of his annual sourcing trips, hand-selecting the components from two farms located in the Cerro Mineiro region. This natural process coffee starts with a semi-sweet chocolate and bright orange aroma before bringing out flavors of sweet chocolate, toffee candy, and cherry, offering a balanced body and long finish. Mike cups coffee from over 120 different farms to find the perfect beans from Brazil for this Klatch staple, and this year, he doubled the pleasure by blending beans from two farms.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95






