BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Skylark Coffee

Skylark Coffee is a specialty coffee roaster based in the United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Skylark Coffee.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Costa Rica
Common processes
Natural, Washed, Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios
New in last 30 days
17 (11.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-09-28

45 coffees in stock (69 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
UK|Skylark Coffee

$53.05 · 420g · $12.63/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Co-fermented with the listed fruits
Variety
Caturra
Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
UK|Skylark Coffee

$33.16 · 250g · $13.26/100g

2 sizes
  • 250g — $33.16 ($13.26/100g)
  • 1000g — $108.76 ($10.88/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Thermic
Variety
F1 Centroamericano Hybrid
Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
UK|Skylark Coffee

$29.18 · 250g · $11.67/100g

2 sizes
  • 250g — $29.18 ($11.67/100g)
  • 1000g — $98.15 ($9.81/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Kickstart natural
Variety
74112, 74110, Wild Guji Megadu
Guatemala Fredy Orantes Natural
UK|Skylark Coffee

$25.20 · 250g · $10.08/100g

2 sizes
  • 250g — $25.20 ($10.08/100g)
  • 1000g — $83.56 ($8.36/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Catuai
Colombia Edinson Argote Castillo Washed
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $75.60 ($7.56/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed with yeast inoculation
Variety
Castillo
Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Colombia Edinson Argote Peach Melba
UK|Skylark Coffee

$34.48 · 250g · $13.79/100g

2 sizes
  • 250g — $34.48 ($13.79/100g)
  • 1000g — $114.06 ($11.41/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Peach Co-Fermented
Variety
Caturra
Producer
Quebraditas
Colombia IMH Risaralda Decaf
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination
Variety
Castillo, V. Colombia, Caturra
Peru Roiber Becerra Gesha Natural
UK|Skylark Coffee

$42.44 · 250g · $16.98/100g

2 sizes
  • 250g — $42.44 ($16.98/100g)
  • 1000g — $99.47 ($9.95/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha
Ethiopia Bette Buna Washed Decaf
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed and EA Decaf
Variety
Enat Buna & 74412
'Misfits' Colombia Pride
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
F8, Caturra, Castillo, Colombia
Brazil Welton Itamar da Silveira
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural
Variety
Mundo Novo, Yellow Catuai
'Misfits' Uganda Drugar Natural
UK|Skylark Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Fully natural, home-dried by coffee-growing smallholders
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Ethiopia Lalesa Natural
UK|Skylark Coffee

$23.87 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.87 ($9.55/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112, Heirloom
90+ Gesha Tasting Set
UK|Skylark Coffee

$70.30 · 810g · $8.68/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Geisha
Costa Rica Aquiares Mariana Natural
UK|Skylark Coffee

$23.87 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.87 ($9.55/100g)
  • 1000g — $80.91 ($8.09/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Mariana
Mexico Guerrero Biodynamic Natural
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Grown biodynamically, then processed naturally on raised African beds.
Variety
Oro Azteca
Ethiopia Buture Washed
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $64.99 ($6.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Buture
Deluxe Blend
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $75.60 ($7.56/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Both fully natural
Variety
Catuai, 74112, 74158, Wild Guji Megadu
Colombia Hervey & Rocio Gesha
UK|Skylark Coffee

$30.51 · 250g · $12.20/100g

2 sizes
  • 250g — $30.51 ($12.20/100g)
  • 1000g — $100.80 ($10.08/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Costa Rica Aquiares Esperanza Natural
UK|Skylark Coffee

$23.87 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.87 ($9.55/100g)
  • 1000g — $80.91 ($8.09/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Esperanza
Comfort Blend
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
A fully washed coffee, and a patio-dried natural
Variety
Catuai, Bourbon
Ethiopia Bette Buna Grand Cru
UK|Skylark Coffee

$21.22 · 126g · $16.84/100g

3 sizes
  • 126g — $21.22 ($16.84/100g)
  • 250g — $42.44 ($16.98/100g)
  • 1000g — $140.59 ($14.06/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Champagne yeast natural
Variety
Enat Buna, 74158, 74112
Ethiopia Mersha Syoum Anaerobic
UK|Skylark Coffee

$21.22 · 126g · $16.84/100g

3 sizes
  • 126g — $21.22 ($16.84/100g)
  • 250g — $42.44 ($16.98/100g)
  • 1000g — $139.26 ($13.93/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Dry Anaerobic Natural
Variety
Enat Buna, 74158, 74112
Colombia Edinson Argote Orange Bourbon
UK|Skylark Coffee

$35.81 · 250g · $14.32/100g

2 sizes
  • 250g — $35.81 ($14.32/100g)
  • 1000g — $119.37 ($11.94/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Orange Bourbon
Colombia Chapata Natural - Earthquake Relief
UK|Skylark Coffee

$25.20 · 250g · $10.08/100g

2 sizes
  • 250g — $25.20 ($10.08/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Fully natural in mechanical cold dryers
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Costa Rica Aquiares Washed
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $64.99 ($6.50/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Fully washed
Variety
Obata
Colombia Maricela Gesha Natural
UK|Skylark Coffee

$26.53 · 126g · $21.05/100g

3 sizes
  • 126g — $26.53 ($21.05/100g)
  • 250g — $53.05 ($21.22/100g)
  • 1000g — $176.40 ($17.64/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Anoxic natural
Variety
Gesha
Twilight Decaf
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Sugar cane decaf, done in Bremen Germany
Variety
Heirloom
Murmuration Blend
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $75.60 ($7.56/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
A fully washed and a sundried natural. Both dried on raised African beds.
Variety
Heirloom
Brazil Futures
UK|Skylark Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios
Variety
Various
'Misfits' Rejects
UK|Skylark Coffee

$9.28 · 250g · $3.71/100g

2 sizes
  • 250g — $9.28 ($3.71/100g)
  • 1000g — $29.18 ($2.92/100g)

Details

Process
Mixed
Variety
Mixed
Stable Blend
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $64.99 ($6.50/100g)
Seasonal Limited Edition: India 'Harvest'
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
India
Process
Anoxic washed
Variety
Selection 5b.
Colombia Edinson Argote Strawberry Daiquiri
UK|Skylark Coffee

$34.48 · 250g · $13.79/100g

2 sizes
  • 250g — $34.48 ($13.79/100g)
  • 1000g — $114.06 ($11.41/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Strawberry Co-Fermented
Variety
Caturra
Producer
Quebraditas
Colombia Edinson Argote Passionfruit Punch
UK|Skylark Coffee

$34.48 · 250g · $13.79/100g

2 sizes
  • 250g — $34.48 ($13.79/100g)
  • 1000g — $114.06 ($11.41/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Passionfruit Co-Fermented
Variety
Caturra
Producer
Quebraditas
Brazil João Artur Natural
UK|Skylark Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $54.38 ($5.44/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural
Variety
Mundo Novo, Catucai, Catuai
Ethiopia Bette Buna Sundried Natural
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Sundried natural
Variety
74112, 74110, Wild Guji Megadu
Costa Rica Corazón de Jesús Gesha
UK|Skylark Coffee

$26.53 · 126g · $21.05/100g

3 sizes
  • 126g — $26.53 ($21.05/100g)
  • 250g — $53.05 ($21.22/100g)
  • 1000g — $176.40 ($17.64/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Slow Natural
Variety
Gesha
Ethiopia Bette Buna Cherry Jam
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 126g · $14.74/100g

3 sizes
  • 126g — $18.57 ($14.74/100g)
  • 250g — $37.14 ($14.85/100g)
  • 1000g — $115.39 ($11.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
120hr anaerobic natural
Variety
74112, 74110, Wild Guji Megadu
Ethiopia Bette Buna Cherry Bomb
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 126g · $14.74/100g

3 sizes
  • 126g — $18.57 ($14.74/100g)
  • 250g — $37.14 ($14.85/100g)
  • 1000g — $115.39 ($11.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
96hr anaerobic natural
Variety
74112, 74110, Wild Guji Megadu
Ethiopia Bette Buna Cherry Ascension
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 126g · $14.74/100g

3 sizes
  • 126g — $18.57 ($14.74/100g)
  • 250g — $37.14 ($14.85/100g)
  • 1000g — $115.39 ($11.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
96hr carbonic natural
Variety
74112, 74110, Wild Guji Megadu
Ethiopia Bette Buna Cherry Kiss
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 126g · $14.74/100g

3 sizes
  • 126g — $18.57 ($14.74/100g)
  • 250g — $37.14 ($14.85/100g)
  • 1000g — $115.39 ($11.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
120hr carbonic natural
Variety
74112, 74110, Wild Guji Megadu
Brazil Maria Helena Competition Winner
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural, cherries are sorted, then dried on muslin cloth
Variety
Paraiso
Brazil Mata Abadia Natural
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios
Variety
Yellow Catucai