
Skylark Coffee
Colombia IMH Risaralda Decaf
Colombia IMH Risaralda Decaf is a Colombia, Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination, Castillo, V. Colombia, Caturra coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination
- Variety
- Castillo, V. Colombia, Caturra
Available Sizes▾
- 250g — $22.55 ($9.02/100g)
- 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Colombia IMH Risaralda Decaf
Colombia IMH Risaralda Decaf is a Colombia, Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination, Castillo, V. Colombia, Caturra coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination
- Variety
- Castillo, V. Colombia, Caturra
Available Sizes
- 250g — $22.55 ($9.02/100g)
- 1000g — $78.25 ($7.83/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination Castillo, V. Colombia, Caturra

A.M.O.C. - DECAF Colombia — El Trebol
Santander, Colombia Washed, Sugarcane EA Decaffeinated Castillo, Caturra, Colombia
Entropica Coffee
$27.00

DECAFFEINATED
Teruel, Huila, Colombia EA Processed & Fully Washed Castillo, Caturra & Colombia
Quietly Coffee
$19.00

COLOMBIA | Decaf - EA | Castillo & Caturra | Washed
Colombia Decaf Castillo & Caturra
Proud Mary Coffee
$42.00

Proud Mary Coffee - COLOMBIA | EA Decaf da Caña - Huila | Castillo & Caturra | Washed
Colombia EA Decaf Washed Castillo & Caturra
Speciality Coffee CA
$16.00

Decaf Colombia - Inzà
Colombia, Inzà, Cauca Natural EA decaffeinated Caturra, colombia, castillo
Solberg & Hansen
$15.46

Huila Decaf
Colombia Descafeinado Colombia y Castillo
Syra Coffee
$14.25
Description
This decaf is from a Colombian project that promotes greater recognition for women in coffee by providing production training alongside gender equality training in a rural area where these things do not usually co-exist. Igualdad Mujeres Hombres/Equality Women and Men is a new relationship for us, and we're excited to support IMH producers like Teresa Hurtado and her daughter Angelica (pictured above) by bringing you this tasty decaf! This decaf coffee is sweet and fruity with just the right amount of gentle acidity. Notes of star fruit and fig mingle with sugary caramel for a vibrant yet mellow finish ... you won't even miss the caffeine. We sourced this coffee through our friends at Raw Material, a non-profit that returns surplus payments to producers. Here's a bit more about IMH in their words: Given the different social and cultural dynamics in the rural areas of Colombia, women have faced multiple barriers to positions of leadership in their own communities and family businesses. In spite of this, women’s work is essential to the sustainability of the coffee supply chain. And though this is commonly understood, many women struggle immensely to achieve management roles or appreciation for their efforts. The women’s group IMH (Igualdad Mujeres Hombres) is an initiative of rural women who are committed to learning all that it takes to produce high-quality specialty coffee. The group are focussed on processing techniques, from picking to drying, with the goal of improving flavour for sale into the specialty market. Igualdad Mujeres Hombres hosts workshops and exchanges between both male and female coffee producers. The goal is to enhance productivity in the long term, encouraging respectful dynamics between men and women in these rural areas of Colombia. Their farms are located near the Tatama national park in the northwest of Risaralda, which provides a unique microclimate for high-quality coffee production. Producers in the association are able to access the specialty supply chain, whilst simultaneously creating a respectful environment for women coffee producers. Elevation: 1600-1800 Metres Above Sea Level Varietal: Castillo, V. Colombia, Caturra Cup score: 85 Price paid per kg: £11.93 Process: Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination Pictured below from top left to bottom right: Producer Teresa Hurtado on her farm Las Brisas Producer Fabiola Mena Angelica Hurtado
More from Skylark Coffee

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
$53.05

Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
$33.16

Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
$29.18

Guatemala Fredy Orantes Natural
$25.20

Colombia Edinson Argote Castillo Washed
$22.55

Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
$19.89








