
Skylark Coffee
Comfort Blend
Comfort Blend is a Brazil, A fully washed coffee, and a patio-dried natural, Catuai, Bourbon coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- A fully washed coffee, and a patio-dried natural
- Variety
- Catuai, Bourbon
Available Sizes▾
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Comfort Blend
Comfort Blend is a Brazil, A fully washed coffee, and a patio-dried natural, Catuai, Bourbon coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- A fully washed coffee, and a patio-dried natural
- Variety
- Catuai, Bourbon
Available Sizes
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)
Similar coffees across all roasters

Brazil Bourbon Natural
Brazil Natural Bourbon
Sparrow Coffee
$21.50

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.72

Brazil Bronze Cloud
Brazil Natural
Julith Coffee
$13.61

94 Celcius - Covalent - Espresso Blend
Brazil/Peru Washed Catuai, Bourbon, Catimor, Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$15.00

Mellow Caramelo
Mantiqueira de Minas, Brazil Natural Red Catuai
Eight Ounce Coffee
$18.99

DE MELLO - Gentleman
Brazil Natural Bourbon / Typica
Speciality Coffee CA
$12.00
Description
This one goes out to the Classic Coffee Drinkers. It's a warm-you-up diner mug-style coffee, but it's elevated and without any of the typical bitterness. Uncharacteristically for Skylark, there aren't any fruit notes in this one... pure chocolate, caramel, and nuts. It's currently a blend of our Brazil Futures and a washed Ethiopian. Sweet, nutty, and comforting to anyone looking for just a "normal cup of coffee." Elevation: Various Varietal: Catuai, Bourbon Cup score: 83 Price paid per kg: £7.50 Process: A fully washed coffee, and a patio-dried natural
More from Skylark Coffee

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
$53.05

Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
$33.16

Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
$29.18

Guatemala Fredy Orantes Natural
$25.20

Colombia Edinson Argote Castillo Washed
$22.55

Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
$19.89





