
Square Mile Coffee Roasters
El Pedregal
El Pedregal is a El Salvador, Washed, Bourbon coffee from Square Mile Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~2h
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- The Salaverria Family
Available Sizes▾
- 350g — $26.86 ($7.68/100g)
- 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

El Pedregal
El Pedregal is a El Salvador, Washed, Bourbon coffee from Square Mile Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~2h
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- The Salaverria Family
Available Sizes
- 350g — $26.86 ($7.68/100g)
- 1000g — $66.32 ($6.63/100g)
Similar coffees to this El Salvador Washed Bourbon

Coffee El Cuto
El Salvador Washed Bourbon rouge
Terres de Café
$16.73

Proud Mary Coffee - EL SALVADOR | El Angel | Bourbon | Washed
El Salvador Washed Bourbon
Speciality Coffee CA
$18.00

Coffee El Cuto
Washed Bourbon rouge
Terres de Café
$60.19

El Salvador - Bourbon Jungle
El Salvador, Chalchuapa, Santa Ana Washed Bourbon
Solberg & Hansen
$16.37

LOS PIRINEOS BOURBON
Usulutan, El Salvador Washed Bourbon Elite
The Barn
$18.66

El Ingenio
Apaneca Illamatepec, El Salvador Washed Field Blend
Eight Ounce Coffee
$16.99
Description
Welcome to El Pedregal, a washed lot from El Salvador. Bringing the classic sweet and delicate profile of coffees from El Salvador, notes of toffee apple and milk chocolate make for a brew you’ll be reaching for each morning.
About Square Mile Coffee Roasters
- Location
- United Kingdom
- Region
- Europe
- Currency
- GBP








