BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Square Mile Coffee Roasters

Square Mile Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in the United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Square Mile Coffee Roasters.

Top origins
Mexico, Guatemala, Ethiopia
Common processes
Washed, Anaerobic Natural, Natural
New in last 30 days
5 (5.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-28

3 coffees in stock (34 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Half Caff
UK|Square Mile Coffee Roasters

$30.84 · 350g · $8.81/100g

2 sizes
  • 350g — $30.84 ($8.81/100g)
  • 1000g — $77.59 ($7.76/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Producer
Union San Pedro
Decaf Espresso
UK|Square Mile Coffee Roasters

$22.88 · 350g · $6.54/100g

2 sizes
  • 350g — $22.88 ($6.54/100g)
  • 1000g — $60.68 ($6.07/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Producer
Union San Pedro
Decaf Filter
UK|Square Mile Coffee Roasters

$22.88 · 350g · $6.54/100g

2 sizes
  • 350g — $22.88 ($6.54/100g)
  • 1000g — $60.68 ($6.07/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Producer
Union San Pedro