
Standout Coffee
Washed Decaf Divino Niño community lot from Huila, Colombia
Washed Decaf Divino Niño community lot from Huila, Colombia is a Suaza, Huila, Colombia, Washed · EA Decaf, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Standout Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Suaza, Huila, Colombia
- Process
- Washed · EA Decaf
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
- Producer
- Divino Niño cooperative (50+ farmers)
Available Sizes▾
- 50g — $5.00 ($10.00/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Washed Decaf Divino Niño community lot from Huila, Colombia
Washed Decaf Divino Niño community lot from Huila, Colombia is a Suaza, Huila, Colombia, Washed · EA Decaf, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Standout Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Suaza, Huila, Colombia
- Process
- Washed · EA Decaf
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
- Producer
- Divino Niño cooperative (50+ farmers)
Available Sizes
- 50g — $5.00 ($10.00/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $68.00 ($6.80/100g)
Similar coffees to this Suaza, Huila, Colombia Washed · EA Decaf Castillo, Caturra, Colombia

Decaf Divino
Suaza, Huila, Colombia Ethyl Acetate Washed V. Colombia, Caturra, Castillo
Flower Child
$25.00

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Lights Out Decaf
Colombia Washed
Phil & Sebastian
$12.88

Decaf de Huila
Huila, Colombia Washed; EA "Sugar-cane" Processed Castillo, Caturra, Colombia
Regalia Coffee
$26.00

Proud Mary Coffee - COLOMBIA | EA Decaf da Caña - Huila | Castillo & Caturra | Washed
Colombia EA Decaf Washed Castillo & Caturra
Speciality Coffee CA
$16.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00
Description
Taste description: Notes of caramel, tangerines and ripe plum, smooth sweetness, a refined structure and a clean, balanced finish. A decaf that holds both clarity and depth. A decaffeinated coffee built with the same care as our main selection. Producers: Divino Niño cooperative (50+ farmers) Region: Suaza, Huila, Colombia Altitude: 1,750 m.a.s.l. Variety: Castillo, Caturra, Colombia Process: Washed · EA Decaf This lot comes from Divino Niño in Suaza, Huila, where more than fifty smallholder producers work together to cultivate and process coffee with a shared focus on quality and consistency. Grown at 1,750 meters above sea level, the coffee develops slowly in a mild Andean climate — allowing for balance, sweetness and clarity in the cup. The profile is soft, round and composed. Expect notes of caramel, gentle citrus and ripe fruit, supported by a smooth sweetness and a clean, balanced finish. The structure is approachable yet refined — a decaf that holds both clarity and depth. The coffee is processed using a washed method, followed by EA decaffeination, a process derived from sugarcane that preserves the integrity of the cup while removing caffeine. Divino Niño is a long-term partner project, where a growing network of producers continues to refine quality year after year — building coffees that are both consistent and expressive. Clean. Balanced. Effortless. Available in 250g jars, 50g sample packs and 1kg bags. Roasted for filter and expressive, modern espresso.
More from Standout Coffee

Anaerobic Washed Caturra, Pache & Catuai by Juver Santa Cruz, Peru
$19.00

Natural Guji Landrace by Mi'eessa Robe, Ethiopia
$6.00

Jokimwa Estate Washed Peaberry by John Kigoi Mwangi, Kenya
$5.00

Anthem Natural Gesha by Jamison Savage, Panama
$40.00

Iridescence Carbonic Macerated Washed Green Tip Gesha by Jamison Savage, Panama
$40.00

Wilder Lasso Yellow Gesha Finca La Dinastía Colombia
$8.00







