BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Standout Coffee

Standout Coffee is a specialty coffee roaster based in Stockholm, Sweden. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Standout Coffee.

Top origins
Colombia, Panama, Ecuador
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Washed
New in last 30 days
9 (8.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-25

14 coffees in stock (48 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Anaerobic Washed Caturra, Pache & Catuai by Juver Santa Cruz, Peru
Sweden|Standout Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Callayuc, Cutervo, Cajamarca, Peru
Process
144-hour anaerobic washed
Variety
Caturra · Pache · Catuai
Producer
Juver Santa Cruz
Natural Guji Landrace by Mi'eessa Robe, Ethiopia
Sweden|Standout Coffee

$6.00 · 50g · $12.00/100g

3 sizes
  • 50g — $6.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Guji local landraces
Producer
Mi’eessa Robe
Jokimwa Estate Washed Peaberry by John Kigoi Mwangi, Kenya
Sweden|Standout Coffee

$5.00 · 50g · $10.00/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Fully washed
Variety
Batian, K7, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Members of John Kigoi Mwangi’s family
Anthem Natural Gesha by Jamison Savage, Panama
Sweden|Standout Coffee

$41.00 · 100g · $41.00/100g

Details

Origin
Volcán and Boquete, Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Jamison Savage
Iridescence Carbonic Macerated Washed Green Tip Gesha by Jamison Savage, Panama
Sweden|Standout Coffee

$41.00 · 100g · $41.00/100g

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Carbonic Maceration
Variety
Green Tip Gesha
Producer
Jamison Savage
Wilder Lasso Yellow Gesha Finca La Dinastía Colombia
Sweden|Standout Coffee

$8.00 · 50g · $16.00/100g

3 sizes
  • 50g — $8.00 ($16.00/100g)
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $139.00 ($13.90/100g)

Details

Origin
San Adolfo, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Yellow Gesha
Producer
Wilder Lasso
Finca Soledad Wave Experimental Washed Sidra – Pepe Jijón, Ecuador
Sweden|Standout Coffee

$41.00 · 100g · $41.00/100g

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura, Ecuador
Process
Wave Experimental Washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijón & Family
Lord Voldemort Leachate Natural Pink Bourbon by Deiro Garcia, Colombia
Sweden|Standout Coffee

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $81.00 ($8.10/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Pink Bourbon
Producer
Deiro Garcia
Hacienda la Esmeralda Anaerobic Natural Gesha Lino lot by Rachel Peterson, Panama
Sweden|Standout Coffee

$81.00 · 100g · $81.00/100g

Details

Origin
Boquete, Chiriquí, Panama
Process
Anaerobic Natural (ANB)
Variety
Gesha
Producer
Rachel Peterson & the Peterson Family
Washed Decaf Divino Niño community lot from Huila, Colombia
Sweden|Standout Coffee

$5.00 · 50g · $10.00/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Suaza, Huila, Colombia
Process
Washed · EA Decaf
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Divino Niño cooperative (50+ farmers)
The Essential – Your Daily Coffee, Redefined
Sweden|Standout Coffee

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $53.00 ($5.30/100g)

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Honey
Variety
Caturra
Producer
Small farm holders
The Daybreak- Your Everyday Espresso
Sweden|Standout Coffee

$53.00 · 1000g · $5.30/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai
Finca Soledad Washed Wave Experimental Typica Mejorado by Pepe Jijón, Ecuador
Sweden|Standout Coffee

$41.00 · 100g · $41.00/100g

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura, Ecuador
Process
Wave Experimental Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Pepe Jijón & Family
Finca Soledad Washed Wave Typica Mejorado by Pepe Jión, Ecuador
Sweden|Standout Coffee

$21.00 · 50g · $42.00/100g

3 sizes
  • 50g — $21.00 ($42.00/100g)
  • 250g — $78.00 ($31.20/100g)
  • 1000g — $306.00 ($30.60/100g)

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura, Ecuador
Process
Wave Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Pepe Jijón