
Steady State Roasting
Gore Kone
Gore Kone is a Sidama, Ethiopia, Washed, Mixed Heirloom coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sidama, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Heirloom
Available Sizes▾
- 283g — $19.50 ($6.89/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $97.50 ($4.30/100g)

Gore Kone
Gore Kone is a Sidama, Ethiopia, Washed, Mixed Heirloom coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sidama, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Heirloom
Available Sizes
- 283g — $19.50 ($6.89/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $97.50 ($4.30/100g)
Similar coffees to this Sidama, Ethiopia Washed Mixed Heirloom

Ethiopia Tofik Nura
Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Verve Coffee Roasters
$23.00

Keramo Washed
Bensa, Sidama, Ethiopia 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.34

Ethiopia, Origins - Washed
Ethiopia, Southern Region, Gedeo Washed Indigenous Heirloom
Methodical Coffee
$24.72

Ethiopia Kelloo Wete Konga
Wete Village, Yirgacheffe Washed Heirloom
Klover Coffee
$25.00

Oromia Bishan
Ethiopia Washed Heirloom
Bird Rock Coffee Roasters
$28.00

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
Bombe, Sidamo, Ethiopia Washed Heirloom G2
Entropica Coffee
$27.00
Description
A classic offering from the Sidama region of Ethiopia offering a clean, crisp and balanced cup that satisfies both novice and expert coffee enthusiasts. COFFEE DEETS CONTINENT: Africa COUNTRY: Ethiopia REGION: Sidama VARIETAL: Mixed Heirloom PROCESS: Washed ALTITUDE: 1800-2100 meters BREW THIS A highly versatile coffee, we recommend it for all manual brewing methods as well as espresso. ABOUT THE FARM The Gore Kone washing station supports the livelihoods of 700-800 small holder farms and is located on the Nensebo river and the village of Werka in West Arsi. Upon arriving at the station the coffees are pulped and fermented in large water bins for 42-46 hours with the water being refreshed every 12 hours until the parchment is ready for drying. Before being placed on drying beds for 10-12 days the coffee is washed with water from the Gerenbicho river. After the coffee has reached optimal moisture content it is packed and laid to 'rest' for a period of 30 days.
About Steady State Roasting
- Location
- California, United States
- Region
- North America







