
Regalia Coffee
El Espejo
El Espejo is a Huila, Honey, Pink Bourbon coffee from Regalia Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Huila
- Process
- Honey
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes▾
- 300g — $29.00 ($9.67/100g)
- 900g — $75.50 ($8.39/100g)
- 2200g — $149.00 ($6.77/100g)

El Espejo
El Espejo is a Huila, Honey, Pink Bourbon coffee from Regalia Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Huila
- Process
- Honey
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes
- 300g — $29.00 ($9.67/100g)
- 900g — $75.50 ($8.39/100g)
- 2200g — $149.00 ($6.77/100g)
Similar coffees to this Huila Honey Pink Bourbon

Colombia Espejo Honey - Honey Processed Pink Bourbon
Quindío, Colombia Honey
Color Roasters
$26.00

Colombia - Aroma Nativo Pink Bourbon EFM Lot 1289
Pitalito, Huila Honey Double Fermentation Pink Bourbon
Archers Coffee
$16.34

Pink Bourbon #4
Huila, Colombia Washed Pink Bourbon
Escape Coffee
$21.18

Campo Hermosa Pink Bourbon Watermelon
Quindío, Colombia Anaerobic Honey Pink Bourbon
Steady State Roasting
$42.00
Description
Finca El Espejo is located in Santa María, Huila, Colombia, and managed by Reinel Borbon, a 48-year-old, second-generation coffee grower who has been in the coffee industry for more than 15 years. The farm consists of 4 hectares of land and sits at an elevation of 1,850 m.a.s.l. Reinel initially harvested lentils and grains on the farm, but he saw an opportunity with coffee. Now, he has around 13,000 coffee trees in production of the Pink Bourbon, Caturra, and Colombia varieties. All lots start with a careful harvest of the ripest cherries and an initial 20-hour dry fermentation in cherry before being de-pulped. The coffee was then placed in open tanks to ferment for 48 hours before being washed and placed to dry in raised beds. This particular Pink Bourbon lot is honey processed, so it was dried in mucilage. Reinel’s expertise in fermentation and processing is apparent in his coffees. We taste a delicate wininess in this cup. It is playful but clean and balanced like pineapple juice, with deep sweetness and subtle spices like dates and mulled wine. In structure and body this coffee reminds us of ripe nectarine. Region Huila Altitude 1850 MASL Process Honey Varietal Pink Bourbon





