
Spero (sold by Stoa Coffee)
Tiger
Roasted by Spero · Sold by Stoa Coffee
Tiger is a Brazil, Natural, Catucai 2SL coffee from Spero.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $14.12 ($4.71/100g)
- 1000g — $35.30 ($3.53/100g)

Tiger
Roasted by Spero · Sold by Stoa Coffee
Tiger is a Brazil, Natural, Catucai 2SL coffee from Spero.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $14.12 ($4.71/100g)
- 1000g — $35.30 ($3.53/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Catucai 2SL

Estrela Carvalho
Minas Gerais, Brazil Natural Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Fábrica Coffee Roasters
$18.20

Estrela Carvalho - 35g
Minas Gerais, Brazil Natural Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Brazil - Sao Silvestre
Minas Cerrado, Brazil Natural Yellow Catuai and Yellow Icatu
Wide Awake Coffee
$10.40

Archers - Fazenda Um - Brazil - Supreme Pulp Natural
Brazil Pulped Natural Red Catucai 785
Speciality Coffee CA
$31.00

Brazil Corsi Brothers Catucaí 2SL
Tapira, Cerrado Mineiro, Brazil Anaerobic Natural Catucaí 2SL
Resident Coffee Roasters
$22.00

Brazil - Fazenda Um Supreme Pulp Natural
Moutains of Espirito Santo Pulped Natural Red Catucai 785
Archers Coffee
$9.53
Description
Tasting Notes: Maple Syrup, Apple, Chocolate, Round and Balanced Region: Brazil, Alta Mogiana Producer: Faleiros Family Farm: Santa Monica Altitude: 1200 MASL Process: Natural Variety: Catucai 2SL Roasting Level: Happy Medium About The Producer For over a century, the Faleiros family has been crafting exceptional coffee from the blessed terroir of Ibiraci—one of Brazil’s finest regions for specialty beans. Their Santa Monica Farm, perched at 1,260 meters within the Eldorado group, tends to 5.5 million coffee trees. Patriarch Laerce named these lands ‘Eldorado’ for their treasure: coffee cherries gleaming like precious stones, ripening to ruby-red and amber hues. With a legacy of innovation in Alta Mogiana and cutting-edge technology, the family leads the pursuit of perfection in every cup, blending tradition with modern expertise. About The Region The Alta Mogiana Mineira region in southeastern Minas Gerais represents the gold standard of Brazilian coffee terroir. With elevations spanning 1,080-1,270 meters and a uniquely stable microclimate, these highlands produce beans renowned for their exceptional natural sweetness. The area's small, quality-focused farms have earned prestigious Denomination of Origin status - a guarantee of traceability and a testament to how the region's distinct geography shapes each cup. This is where altitude, tradition, and perfect growing conditions converge to create truly singular specialty coffees.
More from Stoa Coffee

Pink Bourbon Washed Finca El Pedregal
$22.59

Typica Anaerobic Natural Pillcocaja Coffee
$25.41

433 Colombia El Paraiso Typica
$40.94

Typica Anaerobic Washed Pillcocaja Coffee
$25.41

Chocolate Wafer
$16.94

CORNER BROWNIE DECAF - ESPRESSO
$17.65


